zabrudzeniom-damy-rade
Ściany

Zabrudzeniom damy radę!

Jak wiadomo, prace budowlane do czystych nie należą. Konieczność przygotowania zaprawy bezpośrednio przed jej użyciem, zastosowanie płynnych preparatów gruntujących, farb i tynków elewacyjnych wymaga nie tylko staranności wykonania, ale i działań wstępnych – zabezpieczenia okien, ścian i terenu wokół budowy folią malarską lub budowlaną. Jakkolwiek dokładnie by się tego nie zrobiło i tak z reguły bardzo trudno jest uniknąć miejscowych zabrudzeń. Gdy są świeże, wystarczy zmyć je czystą wodą i po kłopocie. Jeśli jednak tej czynności nie dokonamy w miarę szybko, mogą pojawić się problemy z dokładnym oczyszczeniem podłoża.

Na cementowe zabrudzenia

Do likwidacji pozostałości po różnego typu zaprawach cementowych i wapiennych, na przykład klejach do okładzin, fugach czy zaprawach tynkarskich, nieodzowny jest Atlas Szop. Jest to skoncentrowany środek, który w zależności od stopnia rozcieńczenia zmywa nawet najstarsze zabrudzenia. Do nanoszenia preparatu i późniejszego czyszczenia powierzchni najlepiej użyć szczotki lub gąbki. Miejsca zabrudzone zaprawą cementową należy lekko nasączyć wodą, następnie, w zależności od rodzaju i stopnia zabrudzenia, rozcieńcza się Szopa wodą (maksymalnie w stosunku 1:15) i rozprowadza na podłożu. Miejsca szczególnie mocno zabrudzone należy nasączyć płynem bez rozcieńczania. Warto odczekać kilka minut, żeby płyn zaczął działać, a następnie zmyć go np. gąbką i dokładnie spłukać wodą. Po zakończeniu czyszczenia całość oczyszczonej powierzchni trzeba dokładnie spłukać wodą. Używając Atlasa Szopa należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania prac na powierzchniach, na których występują zaprawy zawierające cement, np. okładziny wypełnione fugą. Omyłkowe „przemycie” fugi nierozcieńczonyn preparatem może spowodować rozpuszczenie lub jej przebarwienie.

zabrudzeniom-damy-radeFot. Shutterstock

Nie tylko na farby

Do skutecznego usuwania plam po emulsjach gruntujących, farbach, dyspersyjnych tynkach elewacyjnych oraz zabrudzeniach po pigmencie z zapraw do fugowania służy inny preparat, choć podobny z nazwy – Atlas Szop 2000. Sposób jego użycia jest podobny. W zależności od stopnia zabrudzenia rozcieńcza się go wodą (maksymalnie w stosunku 1:5) i rozprowadza na podłożu. Miejsca szczególnie mocno zabrudzone należy nasączyć płynem bez rozcieńczania. W każdym przypadku tak nasączone zabrudzenie należy pozostawić na 15 minut, aby płyn zaczął działać. W razie konieczności czynność tę należy powtórzyć. Po zakończeniu czyszczenia, podobnie jak w przypadku Atlasa Szopa, całość dokładnie przemywa sie wodą.

zabrudzeniom-damy-radeTomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS

Koniecznie w rękawicach

Oba Szopy czyszczą zabrudzenia z płytek ceramicznych i kamiennych, powierzchni szklanych i chromowanych oraz wykonanych ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych. Przy ich użyciu, ze względu na zawartość kwasu nieorganicznego (Atlas Szop) oraz środków alkalicznych (Atlas Szop 2000) należy zachować szczególną ostrożność. Do pracy z nimi należy stosować rękawice gumowe. W przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą, należy polane płynem miejsce zmyć dużą ilością wody. Środki należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach w miejscach niedostępnych dla dzieci.

3 Replies to “Zabrudzeniom damy radę!

  1. My sami remontowaliśmy. Nie było aż tak dużo sprzątania pod warunkeim, że się wszystko zabezpieczy folią i do pracy się kupi najprostszą odzież roboczą chociaż. No i [url=http://glovex.com.pl/shop/pl/p/PASTA-DO-MYCIA-RAK-EILFIX-5L/6936]pasta BHP[/url] się okazała baaardzo pomocna 😉

  2. jesu kim jest ten facet na zdjęciu? ale przystojny. w każdym razie takie gumowe rękawice to nie są za wygodne i się szybko niszczą. lepsze są [url=http://www.larkis.pl/index.php/pl/produkty/rekawice]specjalistyczne[/url], niby do chemii czy coś. na długo starczają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *