Urządzamy miejsce do pracy w domu
Budowlane porady

Urządzamy miejsce do pracy w domu


Biuro w domu – gdzie je zmieścić?

Możliwości standardowego mieszkania czy domku jednorodzinnego raczej rzadko pozwalają na stworzenie osobnego gabinetu do pracy. Częściej przestrzeń do pracy musimy wydzielić z innego pomieszczenia. Warto, przy poszukiwaniach lokalizacji pod biurko, zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
• dostęp do światła – w miarę możliwości postarajmy się umieścić kąt do pracy blisko okna, a przynajmniej w miejscu, które posiada źródło naturalnego oświetlenia,
• dogodna lokalizacja – pracować warto w miejscu, gdzie będzie mniejsza możliwość, że coś nas rozproszy, na przykład telewizor, radio, bawiące się dziecko,
• odpowiednia ilość miejsca – oprócz samego blatu roboczego potrzebne będzie nam także miejsce na pomoce, jak książki, segregatory, notatki itp.

Praca w domu, podobnie jak w biurze, wymaga wygody, zwłaszcza jeśli pracować będziemy zwykle dłużej niż godzinę lub dwie. Z tego powodu nie warto np. inwestować w małe biureczko, na którym nawet nie będziemy mieli miejsca, by oprzeć łokcie albo nie rezygnować z zakupu wygodnego krzesła biurowego. Jeśli zamierzamy kupować meble biurowe dla potrzeby domowego kąta do pracy, ciekawą opcją jest propozycja serii Avo Fabryki Mebli Wuteh: http://wuteh.com.pl/do-biura/biurka-systemowe/avo/. Składa się ona z delikatnych optycznie elementów, dzięki czemu nie zagracimy mieszkania.

Praca w domu – niezbędne gadżety

Jeśli zdecydowaliśmy, gdzie umieścimy nasze domowe biuro i mamy już wybrane odpowiednie meble, warto zrobić listę drobiazgów, które pomogą nam usprawnić pracę. Organizując odpowiednio przestrzeń wokół siebie, stworzymy ład i będzie nam się przyjemniej pracować. Na naszym biurku lub w jego bezpośredniej okolicy warto umieścić:
– korkową tablicę na notatki lub pojemnik na małe karteczki,
– telefon stacjonarny, zwłaszcza jeśli pracujemy głównie w domu i nie ma często reszty domowników, nie będziemy musieli wtedy go szukać, chcąc go odebrać,
– podkładkę chłodzącą pod laptopa – podkładka znacząco wydłuża życie procesorowi, nawet jeśli laptop nie grzeje się przesadnie,
– kosz na śmieci – nieodzowny, zwłaszcza jeśli robimy dużo notatek albo… mamy katar,
– pojemniki na długopisy, spinacze itp.
– kalendarza naścienny i zegar – pozwolą lepiej kontrolować czas.

Jak zminimalizować rozpraszacze?

Pracując w domu, musimy liczyć się z jeszcze jedną przeszkodą – naszym własnym lenistwem. Dom, w przeciwieństwie do biura, oferuje masę ciekawszych opcji niż praca. Możemy przecież posiedzieć na balkonie, ugotować sobie wykwintny obiad, nawet wyniesienie śmieci nieraz jest ciekawsze niż odpowiedź na maile. Dlatego bardzo ważne jest, by wyrobić sobie pewną higienę pracy. Przede wszystkim – miejsce pracy powinno być poświęcone głównie temu. Jeśli pracujemy przy biurku, to nie spędzajmy później przy nim długich godzin na rozmowie albo grze w gry komputerowe. Nauczymy swój mózg, że siadając do biurka, pracujemy.

Drugim poważnym rozpraszaczem są inni ludzie. Dla bardzo wielu osób praca w domu oznacza, że można innej osobie przeszkadzać, odciągać ją od obowiązków albo podrzucać do opieki dziecko. Nie pozwalajmy na to, określmy jasno swoje godziny pracy i ich przestrzegajmy.

5 Replies to “Urządzamy miejsce do pracy w domu

  1. dokładnie teraz zastanawiam się nad uruchomieniem biura w domu i widzę tu naprawdę cenne rady. tylko jak sobie poradzić ze zbierającą się makulaturą albo zużytą elektroniką? nie chce tego wszystkiego gromadzić w swoich czterech kątach… koleżanka podała mi namiar na agorecykling.pl – ktoś coś o nich słyszał?

  2. no ja z doswiadczenia wiem, ze lepiej sprawdza sie po prostu oddzielny gabinet w mieszkaniu przeznaczony do pracy. Dobrze urzadzony i zaprojektowany ( z pomoca przyszlo mi biuro projektowe [url]http://wmw-architekci.pl/oferta[/url]) ma szanse wyeliminowac zbedne rozpraszacze

  3. Przede wszystkim odpowiednie biurko to jest podstawa takiego miejsca do pracy. U mnie w roli biurka występuje piękny [url=http://www.stolarnia-przybylski.pl/page/74/0/1/88/138/jadalnia-stoly_lorem]drewniany stół robiony na wymiar[/url]. Sprawdza się idealnie bo ma dwie szufladki pod spodem.

  4. Warto poszukać dobrych okazji albo promocji. Teraz na przykład w [url]http://www.33meble.pl/[/url] można kupić meble biurowe w promocyjnych cenach. Ważne, zeby wszystko było funkcjonalne i ergonomiczne.

  5. ja wolę takie meble klasyczne, kolonialne jak np w [url]http://mebleswiata.eu/[/url]. Z ich meblami też można spokojnie urządzić fajny gabinet 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *