Trzy dni klatki schodowej
Schody

Trzy dni klatki schodowej

Jako posadzka, świetnie nadadzą się płytki gresowe. Są estetyczne i bardzo wytrzymałe. Planując ich przyklejenie, trzeba mieć na uwadze, że remont klatki schodowej – miejsca stale uczęszczanego – winien trwać jak najkrócej. Niezbędny będzie więc klej, który mocno zwiąże gres z podłożem w jak najkrótszym czasie. W przypadku tradycyjnych rozwiązań trwa to bowiem około doby. Znacznie skrócić ten czas można, stosując zaprawę szybkowiążącą. Klej Atlas Plus Express – lub opracowany specjalnie dla gresu Atlas Progres Express – umożliwi użytkowanie posadzki już po 4 godzinach od przyklejenia płytek. Oba kleje cechuje dobra przyczepność do różnego rodzaju podłoży: od betonu i jastrychu cementowego bądź anhydrytowego, po surowe powierzchnie z cegieł, bloczków, pustaków i innych tego typu materiałów ceramicznych lub wapienno-piaskowych.

Trzy dni klatki schodowej

Posadzka w kilka godzin

Oba Expressy, jak wszelkie zaprawy, wymagają przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Należy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 mm. Większe nierówności trzeba zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy Atlas Ten-10. Trzeba pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po ok. 3 godzinach, gdy Ten-10 w pełni zwiąże. Do zredukowania chłonności podłoża posłuży emulsja gruntująca Atlas Uni-Grunt. Jeśli jest szczególnie chłonne lub porowate, warto użyć preparatu gruntującego, zdolnego silniej przeniknąć w głąb. Do takich należy Uni-Grunt Plus.

Suchą zaprawę klejącą, zmieszaną z wodą do uzyskania jednolitej konsystencji – zgodnie z zaleceniami producenta widniejącymi na opakowaniu – należy zużyć w ciągu godziny od ponownego wymieszania, które nastąpi w 5 minut po mieszaniu pierwszym. Pełną wytrzymałość użytkową posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale – co najważniejsze – wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będzie można już po 4-6 godzinach. Jeżeli więc prace zostaną dobrze zaplanowane, będzie można uniknąć nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.

Do wypełnienia spoin między płytkami posłużyć może Fuga Atlas Artis, dostępna w 30 kolorach. Również ona ma krótki czas wiązania. Lekki ruch pieszy po okładzinie jest już możliwy po 3 godzinach od fugowania. Ponieważ posadzkę w klatce schodowej dość trudno utrzymać w czystości, można ją pokryć środkiem ochronnym Atlas Delfin, zdolnym zaimpregnować i uchronić przed brudem i nieszkliwiony gres, i fugi. Do impregnacji można przystąpić mniej więcej po dwóch tygodniach od ułożenia okładziny.

Trzy dni klatki schodowej

Na ściany, nie więcej niż dwie doby

Na ścianach klatek schodowych coraz częściej widzi się tynki mozaikowe. Są o wiele efektowniejsze od lamperii, pieczołowicie malowanych farbą olejną, i bardziej wytrzymałe. Stosuje się je na powierzchniach szczególnie obciążonych użytkowo, do jakich niewątpliwie należą dolne partie ścian klatki schodowej. Tynk mozaikowy Atlas Deko M sprawdza się na wszelkiego rodzaju równych podłożach mineralnych: na betonie, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, na płytach gipsowo-kartonowych, a także drewnopochodnych. Zamiast jednolitej płaszczyzny farby olejnej, zapewni mozaikę z różnobarwnych kamyczków. Wykonany jest na bazie żywicy akrylowej z dodatkiem naturalnego marmuru i wysokiej jakości barwionego kruszywa kwarcowego, a opracowany w 60 zróżnicowanych kolorystycznie zestawieniach ziarna i tynku. Przy jego pomocy można stosunkowo prosto osiągnąć oryginalne i ciekawe efekty, które wyróżnią klatkę spośród innych. Co więcej, technologia „Deko M z mieszalnika” pozwala nabywcy na modyfikowanie kolorystyki tynku stosownie do jego oczekiwań.

Należy pamiętać, że przed położeniem tynku niezbędne będzie wykonanie warstwy podkładowej z masy tynkarskiej Atlas Cerplast, która wzmocni przyczepność tynku. Cerplast dostępny jest w czterech kolorach – biały, klinkier, brąz i grafit.

Tynk Deko M dostępny jest w wiaderkach, gotowy do użycia. Nakłada się go na ścianę warstwą o grubości kruszywa i wygładza pacą ze stali nierdzewnej, dbając o zachowanie kierunku. Średnio zużywa się około 4 kg na metr kwadratowy. Nałożony tynk ma barwę mlecznobiałą. Dopiero gdy wyschnie, osiąga pożądaną kolorystykę. Czekać na to trzeba od 12 do 48 godzin, zależnie od temperatury i wilgotności powietrza.

Anna Dydycz, GRUPA ATLASAnna Dydycz,
GRUPA ATLAS

EKSPERT RADZI
Anna Dydycz, GRUPA ATLAS

Dobry plan dla ścian

Stosując tynk mozaikowy Atlas Deko M, prace tynkarskie tak zaplanujmy, żeby wykonać w jednym cyklu technologicznym – nałożenia i zatarcia – nakładając metodą „mokre na mokre”. Nie powinno się dopuścić do zaschnięcia pierwszej partii przed nałożeniem kolejnej. Inaczej, widoczne będą miejsca połączeń, co na pewno zeszpeci końcowy efekt. Z tego względu przerwy technologiczne z góry należy planować w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *