Andrzej Skrzypczak Fot. Rockfon
Budowlane porady

Sufit podwieszany: płyty mineralne czy gipsowo-kartonowe?


Komentuje: Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon

Skalna wełna mineralna produkowana jest z kamienia powstającego na skutek działalności wulkanicznej oraz ruchów tektonicznych. Jest więc materiałem ekologicznym, a wykonywane z niej produkty cechują się nieco innymi właściwościami niż pozostałe rozwiązania oferowane na rynku. Różnice parametrów w stosunku do g-k są znaczące i zauważalne już na etapie montażu.

Płyty z wełny ważą znacznie mniej niż g-k, co nie tylko ułatwia instalację, ale pozwala również zmniejszyć liczbę zużywanych wieszaków. Są też łatwe w przycinaniu – zamiast specjalistycznych narzędzi wystarczy ostry nóż – a ich krawędzie są odporne na uszkodzenia, więc straty materiałowe oraz odpady w trakcie montażu zostają zminimalizowane. Podczas obróbki nie tworzy się też uciążliwy pył.

Przechodząc do właściwości fizycznych, wełna skalna w przeciwieństwie do g-k ma włóknistą strukturę. Należy więc do grupy materiałów o bardzo dobrych parametrach dźwiękochłonnych, co sprawia, że wykonane z niej płyty sufitowe poprawiają komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Kolejnym istotnym aspektem jest izolacyjność termiczna. Zastosowanie sufitu podwieszanego z płyt g-k w pomieszczeniach niedogrzewanych, takich jak np. garaże, wymaga położenia dodatkowej warstwy, która będzie stanowić izolację cieplną. Wełna skalna ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego przy zastosowaniu płyt o odpowiedniej grubości, nie ma już potrzeby instalowania dodatkowej izolacji.

Ważną różnicą jest również odporność na wilgoć. Wełna skalna jest materiałem trudnozwilżalnym i dzięki znikomej wilgotności sorpcyjnej nie chłonie wilgoci z powietrza. Sprawia to, że płyty z tego materiału nie odkształcają się nawet przy 100% wilgotności względnej powietrza. Dodatkowo wykonanie ich z materiału nieorganicznego sprawia, że nie stanowią pożywki dla szkodliwych mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy grzyby.

Na koniec warto również wspomnieć o bezpieczeństwie na wypadek pożaru. Jeżeli budynek musi spełniać rygorystyczne normy, trzeba stosować specjalne płyty g-k pokryte impregnatem ognioochronnym, dzięki któremu zyskują one klasę niepalności A2. Wełna skalna natomiast bez dodatkowych zabezpieczeń jest zaklasyfikowana do najwyższej, najbezpieczniejszej klasy reakcji na ogień A1 i A2.

Podsumowując, warto wspomnieć też o walorach użytkowych sufitów modularnych z wełny mineralnej. Można je w każdym momencie zdemontować, co pozwala na łatwy dostęp do instalacji biegnących w przestrzeni pod stropem w razie konieczności ich przeglądu czy naprawy. Umożliwiają też integrację opraw oświetleniowych, kratek wentylacyjnych bądź instalacji przeciwpożarowych. Natomiast szeroki wybór kolorów płyt, ich wymiarów modularnych oraz krawędzi umożliwia swobodne kreowanie wyglądu pomieszczeń.

One Reply to “Sufit podwieszany: płyty mineralne czy gipsowo-kartonowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *