Słowniczek pojęć i definicji
Budowlane porady

Słowniczek pojęć i definicji

Roboty wykończeniowe – ocieplenie, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, wylewki (szlichty), posadzki, instalacje (bez przyborów sanitarnych), armatury, roboty malarskie i okładziny

Kubatura – objętość pomieszczeń wraz z elementami konstrukcji (ścianami, stropami)

Powierzchnia zabudowy – powierzchnia budynku w dolnej kondygnacji, po obrysie ścian zewnętrznych, czyli powierzchnia jaką budynek zajmuje na działce

Powierzchnia netto – powierzchnia wszystkich pomieszczeń w ich wysokościach użytkowych (od wys. 1,8 m)

Powierzchnia użytkowa – powierzchnia pomieszczeń w ich wysokościach użytkowych z odliczeniem pomieszczeń gospodarczych, technicznych i pomocniczych, takich jak: garaż, strych, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, schowek, szatnia, sień.

 Podstawa naliczania powierzchni użytkowej:

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.) do powierzchni użytkowej lokalu zalicza się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkarni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Powierzchnia całkowita – powierzchnia wszystkich kondygnacji po obrysie ścian zewnętrznych wraz z powierzchnią ścian, z odliczeniem skosów poniżej 180 cm.

Wysokość do kalenicy – wysokość budynku od zera projektu do najwyższego miejsca kalenicy.

Minimalne wymiary działki – minimalny wymiar terenu, na którym mieści się budynek zgodnie z przepisami ogólnymi. Minimalne wymiary nie uwzględniają warunków posadowienia na konkretnej działce, takich jak: obowiązująca linia zabudowy, strefy ochronne. Minimalne wymiary działki odnoszą się do ścian zewnętrznych budynku, nie biorą pod uwagę odległości od granicy działki tarasów, podestów i schodów w projekcie.

Wymiary zewnętrze budynku – wymiary: długość i szerokość budynku w najszerszym miejscu, z uwzględnieniem wystających elementów jak ganek, podcień, wykusz. Główna bryła budynku zazwyczaj ma mniejszy wymiar zewnętrzny.

Skosy na poddaszu – odliczamy od powierzchni użytkowej część powierzchni podłogi znajdującej się pod skośnymi powierzchniami dachu. Odliczamy 100 % powierzchni do wysokości 140 cm, oraz 50 % powierzchni do wysokości 220 cm. Reszta powierzchni poddasza w 100% jest liczona jako powierzchnia użytkowa.

Kąt nachylenia dachu – podajemy kąty nachylenia wszystkich głównych połaci dachu z pominięciem dachów lukarn. Jeżeli w opisie parametrów budynku podano dwa, lub trzy różne kąty nachylenia dachu – oznacza to, że występują w tym budynku połacie dachowe o różnych kątach nachylenia.

Wysokość pomieszczeń – wysokość netto pomieszczeń parteru budynku od wykończonej podłogi do sufitu.

Budynek parterowy – budynek z nieużytkowym poddaszem lub bez poddasza / strychu – z zagospodarowaną tylko kondygnacją parteru.

Budynek z użytkowym poddaszem – budynek parterowy z zagospodarowanymi pomieszczeniami na poddaszu. W planach miejscowych odpowiada mu zabudowa do 1,5 kondygnacji.

Budynek piętrowy – budynek z pełnymi dwiema kondygnacjami – parterem i piętrem, przy czym piętro nie posiada skosów poniżej wysokości użytkowej, zakończone jest stropem drewnianym lub żelbetowym.

Budynek podpiwniczony, lub częściowo podpiwniczony – budynek, w którym występuje piwnica pod całością budynku, lub pod jego częścią.

Powierzchnie opisane na poddaszach – często na rzutach opisujemy podwójnie powierzchnie na poddaszu – powierzchnia mniejsza oznacza pow. użytkową pomieszczenia, powierzchnia większa to pow. podłogi w pomieszczeniu.

Dach dwuspadowy – jest to dach o dwóch połaciach dachowych i ścianach szczytowych.

Dach wielospadowy – jest to dach o większej ilości połaci dachowych, z kalenicą, dom najczęściej bez ścian szczytowych.

Dach czterospadowy – dach, który posiada cztery połacie dachowe i nie posiada kalenicy, ewentualnie występuje krótka kalenica.

2 Replies to “Słowniczek pojęć i definicji

  1. praktyczny artykul! daje spore pojecie o podstawowych aspektach z jakimi wiaza sie uslugi dekarskie. Wiele informacji można też zasięgnac kontaktujac sie ze specjalistami typu [url]http://www.dachlux.pl/[/url]

  2. to juz wiadomo, z czego moge przepytać dekarza 😉 chociaz ta ekipa, z ktora dogaduje sie obecnie ( [url]http://www.top-dach.com.pl/[/url] ) raczej zna sie a rzeczy i w sumie opinie maja dobre tez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *