Autostrada
Budownictwo drogowe

Rusza budowa odcinka D autostrady A2 Stryków – Konotopa

Odcinek D (18 km) przebiega przez powiat grodziski oraz pruszkowski i jest podzielony na dwie części. Pozwolenia na budowę obydwu fragmentów wojewoda wydał w sierpniu. Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwala inwestorowi – Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad natychmiast przystąpić do prac.

Wykonawcą tego odcinka jest „Strabag” Sp. z o.o., który zrealizuje prace do 06.06.2012r. z zapewnieniem przejezdności na Euro 2012, za cenę 644 mln zł.
Na 18 km odcinka, poza budową węzła autostradowego Grodzisk Mazowiecki, w Brwinowie, powstaną dwa miejsca obsługi podróżujących oraz place poboru opłat – zlokalizowane w Pruszkowie i Grodzisku Mazowieckim. Trasa zostanie wyposażona także w drogi dojazdowe, przejazdy awaryjne, system odwodnienia czy obiekty mostowe. Zgodnie z zapisami w raporcie o oddziaływaniu na środowisko zastosowane będą środki ograniczające oddziaływanie nowej trasy na środowisko. Projekt zakłada użycie zabezpieczeń akustycznych, wykonanie pasów zieleni, przejść dla zwierząt oraz urządzeń oczyszczających.

Autostrada A2 Stryków-Konotopa w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:

  • odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po uzgodnieniu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane
  • odcinek środkowy D
  • odcinek E (powiat pruszkowski) – wydanie pozwolenia na budowę planowane jest pod koniec września, po uzyskaniu od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska postanowień opiniujących projekty budowlane.

Łącznie realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta – Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Istniejący i już eksploatowany 252 – kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

Autostrada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *