Podaż a popyt na rynku nieruchomości na przykładzie Poznania
Na rynku

Podaż a popyt na rynku nieruchomości na przykładzie Poznania

Mimo to również w przypadku rynku nieruchomości można dokonać analizy popytu i podaży.

Podaż a popyt na poznańskim rynku nieruchomości

Poznań jako wielkopolska stolica przemysłu, kultury nauki i handlu jest metropolią rozwijająca się w niezwykłym tempie. Z roku na rok zawieranych jest tam coraz więcej inwestycji. Status Poznania wpływa także na podaż oraz popyt panujący na rynku nieruchomości w tym mieście, zaczynając od rynku nieruchomości biurowych. Okazuje się, że od roku 2006 do 2013 roku podaż wzrosła z 50 tys. mkw. do ponad 260 tys. mkw. Popyt natomiast w roku 2012 wyniósł 6 tys. mkw., podobnie wyglądało w roku 2013. Jak wskazuje ten sam raport, podaż w przypadku powierzchni handlowej również odczuwa tendencje zwyżkową. Tutaj jednak sytuacja nie jest tak jednolita, jak w przypadku nieruchomości biurowych. W przypadku powierzchni handlowej na zmianę występują okresy, w których sprzedaje się ogromną jej część, a następnie nadchodzi rok, w której te wartości są niewielkie. Przykładowo w 2005 roku podaż przekroczyła 90 tys. mkw., a w 2007 zaledwie 40 tys. mkw. W przypadku powierzchni magazynowej również zanotowano wzrost podaży i popytu. W 2012 roku odnotowano wzrost o 6,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Prognozy wskazują na to, że w przeciągu najbliższych kilku lat tendencja ta ma się utrzymywać (źródło:http://www.colliers.com/~/media/DA31B6EBA86C455885649F79781FE842.ashx).

Nieruchomości turystyczne

Ostatnim wartym omówienia rynkiem są nieruchomości turystyczne. Poznań należy do jednego z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju. Euro 2012, które odbyło się w Polsce, sprawiło, że liczba turystów wzrosła o kilka procent. W związku z tym zwiększyła się liczba inwestycji dotyczących nieruchomości turystycznych. Pod koniec 2012 roku w Poznaniu liczba oficjalnie skategoryzowanych hoteli wyniosła 50.

Podsumowując, podaż i popyt na nieruchomości w Poznaniu wskazują na to, że miasto prężnie się rozwija, a według prognoz rynek będzie miał tendencję zwyżkową przez najbliższe kilka lat. Więcej na temat można przeczytać na stronie pajo.pl.

8 Replies to “Podaż a popyt na rynku nieruchomości na przykładzie Poznania

  1. Jest mega różnica moim zdaniem. Dom jest i będzi eporządany, ale mysłę,m że Poznań przoduje pod tym względem. Ja teraz właśnie działkę kupiłem już geolog http://www.geotest.biz.pl/ wchodzi z badaniami i ruszamy z fundamentami. Także cóż…

  2. Jest mega różnica moim zdaniem. Dom jest i będzi eporządany, ale mysłę,m że Poznań przoduje pod tym względem. Ja teraz właśnie działkę kupiłem już geolog http://www.geotest.biz.pl/ wchodzi z badaniami i ruszamy z fundamentami. Także cóż…

  3. Najważniejsze to, żeby takie budowy były bezpieczne. Bo co komu po nowych nieruchomościach, jak będą wadliwe i ludzi będą się notorycznie zgłaszać z usterkami. Pamietam, ze jak sam budowałem dom to prosiłem taką firmę [url]http://www.draco.com.pl/[/url] o ocenę konstrukcji. Zmierzyli, popatrzyli i wydali pozytywną opinie. teraz już się nie martwię, ze coś źle zrobiłem.

  4. Mozna w ostatnim czasie tez zauwazyc tendencje do wyprowadzania sie poza duze miasta. Masa jest ofert typu [url]http://www.bbnieruchomosci.pl/osiedle-brzozowy-gaj.php[/url] , czyli przytulny duzy dom w malowniczej, spokojnej okolicy , gdzie brak wielkich tlocznych ulic i glosnych samochodow. I coraz wiecej osob sklania sie ku takim ofertom, bo raz- taniej to wychodzi, a dwa- kazdy po calym dniu pracy marzy aby odpoczac w ciszy i spokoju. Takie oferty stwarzaja te mozliwosc.

  5. skoro mowa o magazynach to moze mi ktos polecic sklep z wozkami widlowymi? chodzi o to zeby byly przystepne ceny no i przy tym cos tam doradzili… Najlepiej szczecin

  6. @lukasz – w ipz [url]http://www.ipz.com.pl/[/url] maja najem wozkow widlowych i sprzedaz wozkow widlowych (olsztyn i szczecin). Z tego co wiem, to bardzo dobry sklep, duza oferta i przy tym spoko ceny

  7. A propos powierzchni magazynowej – trend wzwyzkowy chyba dalej sie utrzymuje, bo wydaje mi sie,ze coraz wiecej na rynku firm, ktore oferuja wynajem powierzchni magazynowych, np. [url]http://www.abc-dc.pl/[/url] .

  8. na przykładzie Łodzi i swoich znajomych stamtąd mogę powiedzieć, że coraz częściej ludzie opuszczają ścisłe centrum i szukają mieszkania (bądź domu) w dzielnicach bardziej oddalonych, a tym samym spokojniejszych, np. Retkinia. jak przeglądam właśnie oferty [url]http://www.lichman-nieruchomosci.com[/url] to tylko potwierdzam swoje zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *