Okna drewniane czy plastikowe?
Drzwi i Okna

Okna drewniane czy plastikowe?

Wybór pomiędzy oknami drewnianymi a plastikowymi najczęściej podyktowany jest gustem użytkowników, estetyką budynku i ceną. Przyjmuje się, że okna PCV są tańsze, jednak w dużej mierze zależy to od ich parametrów (źródło: http://muratordom.pl/budowa/okna-i-akcesoria/okna-drewniane-czy-plastikowe,111_301.html). Stylowe okna drewniane stanowią doskonały element aranżacji zarówno zabytkowych posiadłości oraz kamienic, jak i obecnie budowanych domów jednorodzinnych stylizowanych na architekturę rustykalną czy dworkową. Okna plastikowe lepiej sprawdzają się w klasycznych budynkach, takich jak: nowoczesne bloki, mieszkania z surową aranżacją wnętrza oraz minimalistyczne domki jednorodzinne. Okna o nietypowych kształtach (koło, elipsa) i konstrukcji można obecnie wykonać zarówno w przypadku okien drewnianych, jak i tych z tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości stolarka okienna charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami – niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana. Dzieje się tak za sprawą nowoczesnych technik produkcji okien oraz coraz lepszym parametrom materiałów.

Bez względu na tworzywo przy wyborze największą uwagę należy zwracać na współczynnik U, który określa przenikalność cieplną. Przeważnie U okna wynosi 1,1 W/(m2K), ale im ta wartość jest on mniejsza, tym ciepło w domu utrzymuje się lepiej. Obecnie standardem stają się okna o współczynniku U=0,7 W/(m2K).

Trwałe, naturalne drewno

Okna drewniane najczęściej wykonuje się z klejonej tarcicy sosnowej, świerkowej, dębowej lub z drewna egzotycznego. Ich ramy są bardzo trwałe oraz zapewniają przytulny klimat w domu, nadając wnętrzom cieplejszy charakter. Przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych chronią je warstwy lakieru i farby. Wybierając okna drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, ponieważ profile z miękkiego drewna są zazwyczaj cieplejsze niż z drewna twardszego. Nie bez znaczenia jest także szerokość profili okiennych – im są one szersze, tym okno lepiej będzie izolować termicznie.?

Solidne tworzywo sztuczne

Ramy okien plastikowych wykonywane są z solidnego, bardzo trwałego PCV. Mają one budowę komorową. Na rynku najczęściej znaleźć można okna, których profile okienne składają się z 5 komór, choć dostępne są już nawet takie z siedmioma i ośmioma komorami. Niekiedy dla poprawy izolacyjności termicznej komory dodatkowo wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Okna PCV mają specjalne wzmocnienia, które zapewniają im odpowiednią wytrzymałość. Dostępne są w wielu kolorach oraz okleinach, również drewnopodobnych. Szczegóły na stronie skladbudowlany-zuromin.pl.

6 Replies to “Okna drewniane czy plastikowe?

  1. i okna PCV, i okna drewniane doskonale mogą spełniać swoją rolę, dlatego wiele osób wybiera okna w zależności od tego, co pasuje do wnętrza mieszkania, ja postawiłam na okna drewniane u [url]http://oknawroclaw.biz/[/url]

  2. wiadomo, istnieją plusy i minusy takich stolarek. ja akurat szukałam optymalnego rozwiązania, a jednocześnie takiego, które będzie ekologiczne i dlatego postawiłam na okna PCV od HSJ Plus. to był dobry wybór z mojej strony.

  3. Wydaje mi sie, ze wszystkie mają swoje wady i zalety. Jednak ja jestem całym sercem za drewnianymi. Wydaje mi się, ze są bardziej naturalne, maja lepszą wentylację itd. A co myślicie o aluminiowych oknach? W salonie okien i drzwi ([url]http://www.drzwiokna.wroclaw.pl/pl[/url]), gdzie zamawiałam swoje maja jeszcze aluminiowe w ofercie. Ktoś zamawiał takie moze?

  4. hej Kamilla mówisz o nich [url]http://www.hsjplus.pl/[/url] ? przymierzam się do wymiany okien i właśnie sporo o nich dobrego słyszałem.

  5. i do okien na pewno się przyda odrobina silikonu, ja uszczelki silikonowe mam firmy [url]http://larkispl/[/url] bardzo dobre są

  6. Ja zdecydowałem się na okna drewniane. Według mnie są lepsze i przede wszystkim ładniejsze. Okna znalazłem na oknadrzwi-elmes.pl i jestem zadowolony ze swojego wyboru. Bardzo dobra firma z produktami wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *