Na czym polega cynkowanie blachy?
Budowlane porady

Na czym polega cynkowanie blachy?

Cynk jest pierwiastkiem chemicznym występującym w postaci kruchego metalu. Można go otrzymać na kilka sposobów, przy czym inżynieria najczęściej stosuje tzw. technikę piro- i hydrometalurgiczną. Cynk reaguje zarówno w środowisku kwasowym jak i zasadowym. Najważniejsze jest jednak to, że w kontakcie z powietrzem ten srebrzysty metal ulega procesowi pasywacji, w wyniku którego na cynkowanym elemencie powstaje powłoka chroniąca przed korozją. Powłoka ta, dzięki wytworzeniu warstwy izolującej, całkowicie uniemożliwia pokrytym nią elementom wchodzenie w reakcje z czynnikami zewnętrznymi. Ponadto jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania czy erozję).

Cynkowanie blachy stosuje się m.in. w przemyśle samochodowym, lotniczym i budowlanym. Dzięki elektroujemnemu standardowemu potencjałowi półogniwa cynkowego w pierwszej kolejności koroduje cynk, co z kolei sprawia, że dalsze przedostawanie się rdzy jest hamowane. Na skutek tego procesu blacha znajdująca się pod cynkiem jest całkowicie bezpieczna przez wiele dekad.

Techniki cynkowania

W praktyce inżynieria cynkowania blachy bazuje na kilku podstawowych technikach. Najczęściej spotyka się cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe). Proces ten składa się z sześciu etapów: piaskowania, odtłuszczenia, trawienia, topnikowania, suszenia i w końcu samego cynkowania. Ostatni etap realizuje się poprzez zanurzenie elementu w specjalnej wannie z ciekłym cynkiem o temperaturze 450 stopni Celsjusza. Cynkowanie ogniowe najlepiej sprawdza się w przypadku elementów ze szczelinami.

Inną często stosowaną techniką cynkowania jest cynkowanie natryskowe. Polega ono na roztopieniu drutu cynkowego łukiem świetlnym lub płomieniem, a następnie na rozpyleniu powstałej substancji za pomocą sprężonego powietrza. Niestety metoda ta nie sprawdza się w przypadku przedmiotów z głębokimi zakamarkami (źródło: http://oldtimery.com/index.php?option=com_content&view=article&id=228:cynkowanie&catid=26:warsztat&Itemid=7120).

Często stosuje się też cynkowanie galwaniczne, które polega na wytrąceniu cynku metalowego z elektrolitu z cynkiem ciekłym przy zastosowaniu prądu stałego. W tym przypadku również wymagana jest specjalna wanna.

Byle nie za gorąco

Należy pamiętać, że cynkując w wysokich temperaturach, narażamy blachę na różnego rodzaju odgięcia i pofalowania. Dlatego zawsze warto zastanowić się, jaka technika okaże się najlepsza dla przedmiotu, który chcemy uchronić przed korozją. Ofertę blachy ocynkowanej znaleźć można m.in. na stronie http://www.primostal.pl/

7 Replies to “Na czym polega cynkowanie blachy?

  1. cynkowanie to przydatny proces jesli chodzi o rozne metale. W zakladzie w ktorym pracuje to nasze sruby tez sa oddawane do cynkowania do [url]http://www.galwax.com.pl/cynkowanie.html[/url]. Dzieki temu nie pojawia sie korozja

  2. powłoka antykorozyjna znacznie poprawia jakość blachy, warto też postawić na produkty z lepszych materiałów, ja takie zamawiam u [url]http://sklep.hart-metale.pl/[/url]

  3. teraz jesień i dobrze przed zima zabezpieczyć wszelkie konstrukcje stalowe, własnie galwanizacja daje spore pole do popisu w tym temacie, w naszych stronach dobre opinie zbiera [url]http://www.techni-kor.pl/[/url] jesli chodzi o zabezpieczenia antykorozyjne.

  4. w dzisiejszych czasach bez problemu mozna dostac blachy ocynkowane, chociazby w ofercie [url]http://www.hst2.pl/oferta[/url] – czyli odpowiednio zabezpieczone przed rdzewieniem.

  5. przydatna sprawa! jesli o cynkowanie ( i inne, bo np piaskowanie czy lakierowanie tez maja) chodzi, to mozna bez problemu dogadac sie w [url]http://www.techni-kor.pl/technologie.html[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *