Blatowa umywalka Diverta oraz bateria umywalkowa Touch (Roca)
Wnętrze

Modna łazienka

Obowiązujące zwyczaje społeczne sprawiają, iż coraz więcej czasu spędzamy w łazience, poddając nasze ciała różnorodnym zabiegom higienicznym i kosmetycznym. Dlatego łazienka stała się jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu, które jak pozostałe podlega modzie. Współczesna łazienka jest miejscem bardziej reprezentatywnym niż dawniej. Przeznaczmy więc na nią zdecydowanie większą powierzchnię, skrupulatnie planując każdy jej centymetr i pieczołowicie dobierając wszystkie urządzenia i akcesoria, zwracając uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale także i wzornictwo.

wzornictwo. Najmodniejsza obecnie ceramika łazienkowa jest bardzo prosta, a jednocześnie wyrazista, dzięki czemu sama w sobie stanowi istotny element dekoracyjny pomieszczenia. Niezależnie od stylu wykończenia pomieszczenia zadaniem współczesnej ceramiki jest zwracać uwagę i cieszyć oko. Nic więc dziwnego, że z roku na rok staje się ona coraz bardziej wyszukana, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych form i kształtów. Zdecydowana większość najmodniejszych serii to swoiste wariacje na temat geometrii. Idealnie płaskie powierzchnie, wyraźnie zaznaczone krawędzie, regularne kształty o formach koła, kwadratu czy prostokąta – to główne wyznaczniki nowego trendu. Geometryczne kształty przybierają umywalki, wanny, sedesy, bidety i inne akcesoria. Ten, jeszcze do niedawna postrzegany jako bardzo odważny, bryłowy design, szybko i entuzjastycznie został przyjęty przez rynek. Obecnie w praktycznie każdej grupie cenowej znajdziemy serię, które reprezentują ten kierunek wzornictwa. Ta wyrafinowana prostota urządzeń łazienkowych sygnowana jest nazwiskami najsłynniejszych projektantów, tj. Alessi, Palomba, Cutino, którzy są autorami najmodniejszych serii i modeli, a tym samy wyznaczają trendy obowiązujące w branży.

Nablatowa umywalka Bol w wykończeniu Argenta oraz wysoka bateria umywalkowa Touch (Roca) Nablatowa umywalka Bol w wykończeniu Argenta oraz wysoka bateria umywalkowa Touch (Roca)

Najnowsze trendy dekoracji łazienki zmieniły także przestrzeń wokół umywalki. Modna umywalka nie stoi już samotnie podpierana prostym, kolumnowym postumentem. Zdecydowanie ładniejszym rozwiązaniem jest dekoracyjny półpostument, którego wzornictwo idealnie jest dopasowane do kształtu i formy umywalki. Innym bardzo modnym chwytem jest wpuszczenie umywalki w blat, bądź postawienie jej bezpośrednio na blacie. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest, gdy takim blatem pod umywalkę jest szafka, w której przechowujemy niezbędne drobiazgi łazienkowe. Ale blat może być wykonany z dowolnego materiału, np. szkła hartowanego, szlachetnego drewna, marmuru, stali czy konglomeratu. Połączenie z konkretnym tworzywem nadaje umywalce i całej łazience odmiennego, oryginalnego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest także umywalka ze zintegrowanym blatem ceramicznym. Przykładem takiego modelu jest umywalka Palomba dostępna w kolekcji Laufen. Blat wokół umywalki nie tylko podnosi estetykę wnętrza. To także bardzo praktyczne rozwiązanie, które tworzy dodatkową przestrzeń na potrzebne do toalety drobiazgi.

Umywalki serii Palomba (Laufen) Umywalki serii Palomba (Laufen)

Ważny element dekoracyjny współczesnej łazienki stanowi także armatura łazienkowa. Podobnie jak w przypadku ceramiki tradycyjne wzory wypierane są przez modele, które zaskakują ciekawą i niebanalną formą. Tu również mocno widoczne jest dążenie do maksymalnego uproszczenia kształtów i ekstremalna geometryzacja. I właśnie taka prosta, funkcjonalna forma baterii, ograniczona do niezbędnego minimum jest najmodniejsza i stanowi najbardziej efektowne wykończenie wystroju łazienki, dodając jej uroku i elegancji.

Umywalka serii Living Style (Laufen) Umywalka serii Living Style (Laufen)

Na zakończenie warto też zauważyć, iż skupiając się na aranżowaniu łazienki według najnowszych trendów dekoracji, nie można zapominać o tym, że pomieszczenie to przede wszystkim powinno być funkcjonalne, a także spójne stylistycznie z wystrojem pozostałych części mieszkania, czy domu. A już teraz zapraszamy do lektury kolejnego numeru naszego magazynu, gdzie dokładniej przyjrzymy się modzie podłogowej. To podłoga decyduje o komforcie mieszkania i nadaje wnętrzu odpowiedniego charakteru. Ale o tym co nowe i modne na podłodze już w następnym numerze.

Agnieszka Kołogrecka

2 Replies to “Modna łazienka

  1. Autor napisał, że coraz więcej czasu spędzamy w łazience. Święte słowa. Ktoś obliczył, że przez całe życie spędzamy w niej 2 lata! Dlatego pamiętajmy o funkcjonalności, ale nie kosztem atrakcyjnego wyglądu. Przecież wolimy spędzać czas w przyjemnym otoczeniu.

  2. Ja swoją łązienkę zrobię kiedyś w takim stylu [url]http://www.kamieniarstwo-cybulski.pl/images/budowlane/3.jpg[/url]Bardzo lubię taki styl minimalistyczny, pozornie zimny, ale z klimatyczny i z klasą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *