Marketing i obsługa klienta dla branży wykończeniowej - jedyna tego typu książka na polskim rynku
Na rynku

Marketing i obsługa klienta dla branży wykończeniowej – jedyna tego typu książka na polskim rynku

Aż do teraz: w sprzedaży właśnie ukazała się publikacja zatytułowana „Marketing usług i obsługa klienta w branży wykończeniowej – Podręcznik dla firm remontowych, handlowo-usługowych i architektów wnętrz” Uznałem, że warto – mówi autor Maciej Matczak z portalu Usługowy.biz, który jest wydawcą książki. Wykończenia to bardzo rozdrobniona, lokalna działalność, choć już często objęta wsparciem producentów czy dystrybutorów materiałów do budowy i wykończenia wnętrz – wyjaśnia. Mimo tego wiedza dotycząca bardziej optymalnego świadczenia usług powinna też przyjść jeszcze z innej strony, to ja mam taką własną misję – zależy mi, żeby usługodawcy byli wyedukowani i jak najbardziej profesjonalni, w końcu sam mam z nimi styczność jako klient – śmieje się.

Publikacja przeznaczona jest po pierwsze dla właścicieli oraz pracowników zajmujących się usługami, takimi jak remonty budynków i mieszkań, montaż instalacji elektrycznych, gazowych, hydraulicznych, systemów wentylacji, kominków itd. Po drugie dla architektów wnętrz, po trzecie dla przedsiębiorstw oferujących artykuły wyposażenia (na przykład okna, rolety, meble na wymiar), gdzie istotny jest produkt (na przykład właśnie rolety), ale jednak ważną rolę odgrywa również sama usługa oraz proces obsługi, w tym przygotowanie oraz wykonanie projektu zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta oraz na czas. Książka może być interesująca także dla inżynierów i studentów oraz osób w inny sposób stykających się z usługami wykończeniowymi.

Marketingiem usług zajmuję się zawodowo już od kilkunastu lat – mówi Maciej Matczak. Dużą rolę w tej dziedzinie odgrywają metody radzenia sobie z pewną negatywną cechą usług, jaką jest niematerialność, a jednym ze sposobów jest oczywiście sam proces obsługi prowadzony we właściwy sposób. Dlatego też element ten, choć przecież zawiera się już w pojęciu marketingu, otrzymał odrębne miejsce w tytule książki – mówi Maciej Matczak. W publikacji mowa jest również o kilku składnikach oferty firmy usługowej. Nie jest ich dużo, ale na pewno więcej niż tylko produkt i cena, na które najczęściej zwraca się uwagę. O niektórych, takich jak rola personelu, bardzo często zapomina się w praktyce, a o innych, takich jak tak zwane dowody materialne, usługodawcy nawet niekiedy w ogóle nie wiedzą. O czym jeszcze można przeczytać w książce? O roli komunikowania korzyści, często źle rozumianych przez przedsiębiorców, o konieczności edukacji klienta, a także o tym, w jaki sposób użytkownicy usług postrzegają jakość i co jest dla nich w niej podstawowe, najważniejsze. Znajdziemy także informacje o budowaniu wizerunku lokalnej firmy, o podstawowych działaniach cenowych w usługach i o lojalności klientów.

Osobna część publikacji poświęcona jest różnym aspektom komunikacji czy też inaczej mówiąc, budowaniu komunikatu, który trafia do klienta. Można w niej znaleźć opis kolejnych etapów wykonywania usługi, od umówienia aż po kontakty posprzedażne. Krótko opisane zostały różne typy klienta i podstawy wywierania wpływu, a szerzej poruszony jest temat narzędzi promocyjnych – promocji sprzedaży, marketingu bezpośredniego i specyfiki reklamy usług w lokalnych mass mediach.

Oprócz informacji na temat elementów „tradycyjnego” marketingu usług, w książce opisane zostały też podstawy marketingu internetowego oraz elementy odpowiedzialności prawnej usługodawcy wobec klienta (konsumenta oraz przedsiębiorcy). Kilka rozdziałów poświęconych jest metodom pomiaru działań marketingowych.

– Nie jestem zwolennikiem prostego prezentowania rozwiązań, takich jak na przykład „kup sobie skórzaną teczkę i chodź z nią na spotkania z klientami”, choć niewątpliwie w wielu wypadkach jest to dobry pomysł – wyjaśnia Maciej Matczak. – Zależy mi przede wszystkim na wyjaśnieniu, jakie są oczekiwania klientów wobec usługi oraz mechanizmy marketingowe usług, a dopiero na bazie tej wiedzy proponuję wysnuwanie wniosków dotyczących konkretnych rozwiązań dla danego usługodawcy. Jednak najważniejsze jest dla mnie to, by fachowiec zrozumiał, w jakim celu coś robi i jak jego pracę postrzega klient – wtedy też samemu łatwiej będzie zaproponować własne pomysły marketingowe, dopasowane do specyfiki swojej działalności, konkretnego lokalnego rynku, a nawet do własnych cech charakteru – dodaje.

Proporcje treści zostały tak dobrane, by odpowiadały bieżącym potrzebom lokalnych firm w zakresie marketingu usług oraz oczywiście możliwościom dostarczania wiedzy dzięki takiemu narzędziu, jakim jest książka. Każdemu tematowi poświęcone są dwie strony rozkładowe, stanowiące niewielkie rozdziały, a jeśli któryś temat wymaga większej objętości, opisany jest na przykład w dwóch rozdziałach. Po pierwsze – pozwala to utrzymać większą uwagę Czytelnika (ciąg dalszy można przeczytać na przykład następnego dnia), a po drugie – narzuca autorom pewną dyscyplinę szanowania miejsca oraz czasu Czytelnika, bycia konkretnym i zwartym.

Książkę można obecnie kupić w Internecie, na stronie www.usługowy.biz (można pisać z polskimi znakami bądź bez). Szeroka dystrybucja w księgarniach stacjonarnych nie jest przewidziana, aczkolwiek w miarę zainteresowania odbiorców być może publikacja pojawi się także w innych księgarniach internetowych.

Do końca lutego 2015 na książkę zakupioną na www.usługowy.biz Czytelnicy otrzymują 20% rabat – w formularzu zamówienia należy wpisać w odpowiednie pole kod rabatowy: 20luty15.

Czytelników i osoby zainteresowane książką i jej tematyką autor zachęca do kontaktu: Maciej Matczak, tel. 601 175 196601 175 196, info@uslugowy.biz

4 Replies to “Marketing i obsługa klienta dla branży wykończeniowej – jedyna tego typu książka na polskim rynku

  1. sam robie czasem w wykonczeniowce i moge powiedziec ze dobre elementy do zamocowan mozna dostac w sklepie Wkret [url]http://www.srubywkrety.pl/[/url].

  2. Każda branża z zakresu usług charakteryzuje się swoimi specyficznymi prawami. Dla każdej z nich marketing będzie wyglądał inaczej. Podobnie trudny do zrealizowania jest marketignu sklepów, np. takiego jak [url=http://www.mierzymy.pl]www.mierzymy.pl[/url], właśnie dla branż budowlanych

  3. Pozycja wydaje sie byc ciekawa.. zwlaszcza dla mnie jako wlasciciela firmy remontowej. Niedawno zaopatrywalem sie w asortyment gazowniczy w [url]http://www.weba.com.pl[/url] , ktory bezie mi niezbedny do przeprowadzenia zlecenia. Z ksiazki szczegolnie przydadza mi sie informacje odnosnie instalacji gazowniczej.

  4. Zaciekawila mnie ta ksiazzka rowniez i tez chetnie skorzystalbym z porad odnosnie inslatacji gazowniczych. Niedawno sie zaopatrywalem w [url]http://www.atm-gazownictwo.pl/[/url] i bede robil taka instalacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *