Konstrukcja łożysk – czym wyróżniają się poszczególne rodzaje?
Produkty

Konstrukcja łożysk – czym wyróżniają się poszczególne rodzaje?

Głównym zadaniem każdego łożyska jest umożliwienie prawidłowej pracy elementów maszyn poruszających się ruchem obrotowym. Rolą łożyska jest zapewnienie stałego położenia osi obrotu wałów względem nieruchomej podstawy, którą jest na przykład korpus obrabiarki.

Różnica między łożyskiem tocznym a ślizgowym

Łożysko toczne składa się z czopka i łożyska, między którymi umieszczone są kulki, czyli elementy toczne. W tym typie łożyska zachodzi tarcie toczne. W przypadku łożyska ślizgowego mamy natomiast do czynienia z tarciem ślizgowym, i to właśnie rodzaj tarcia jest podstawową cechą odróżniającą od siebie te dwie kategorie łożysk. Łożysko ślizgowe jest skonstruowane w taki sposób, aby powierzchnia czopka wału ślizgała się po powierzchni panewki lub po powierzchni otworu łożyska.

Zastosowanie łożysk

Łożyska ślizgowe stosuje się przede wszystkim przy przenoszeniu bardzo dużych obciążeń. Wykorzystuje się je również wówczas, gdy występuje bardzo wysoka prędkość obrotowa i możliwe jest przejście z tarcia ślizgowego do płynnego. Elementy te znajdują zastosowanie także wtedy, gdy wymagana jest cichobieżność łożyska. Łożyska ślizgowe zapewniają ponadto dużą dokładność montażu. Często wykorzystywane są też przy konstrukcjach o bardzo małym obciążeniu. Są przydatne zwłaszcza w mechanice precyzyjnej.

Łożyska toczne stosuje się wówczas, gdy konieczne jest uzyskanie bardzo małych oporów w trakcie pracy, a zwłaszcza podczas ruchu. Wykorzystuje się je również przy zmiennych prędkościach obrotowych wału. Jest to możliwe, ponieważ w tej sytuacji współczynnik tarcia w małym stopniu zależy od prędkości obrotowej. Bardzo często łożyska toczne znajdują zastosowanie w urządzeniach, które mają być często uruchamiane lub wyłączane, a to dlatego, że (w przeciwieństwie do ślizgowych) nie ulegają zużyciu. Łożyska toczne zapewniają również wysoką niezawodność pracy i trwałość.

Wybór rodzaju łożyska zależy od tego, do jakiego celu ma być ono użyte. Podjęcie odpowiedniej decyzji jest w tym przypadku bardzo ważne. Łożyska różnią się od siebie pod względem zastosowania i możliwości – są różnorodne i dlatego można je wykorzystywać w różnoraki sposób.

Podział łożysk

Łożyska ślizgowe dzielą się na suche, powietrzne i olejowe. Łożyska toczne natomiast podzielić można przede wszystkim na: kulkowe, walcowe, stożkowe, baryłkowe, igiełkowe i toroidalne. Rodzajów łożysk tocznych jest zresztą jeszcze więcej, gdyż tego typu konstrukcje mają szerokie pole zastosowania. Wyróżnia się też klasyfikację ze względu na rodzaj obciążenia, możliwość wychylenia czy liczbę rzędów elementów tocznych (źródło:http://www.wama.com.pl/upload/pliki/LOZYSKA_TOCZNE_CALOSC.pdf).

4 Replies to “Konstrukcja łożysk – czym wyróżniają się poszczególne rodzaje?

  1. niedawno poszukiwałem dobrej jakości łożysk i trafiłem na ofertę [url]http://www.agro-hurt.pl/[/url]oferują porządne produkty

  2. [cytuj] A da się jakoś sprawdzić stan takich łożysk w maszynie bez rozbierania jej?[/cytuj]
    Da się, można przeprowadzić pomiar drgań [link: [url]http://www.ects.pl/uslugi-pomiarowe[/url]]. czujnik zazwyczaj umieszcza się na obudowie urządzenia. A o jaką konkretnie maszynę chodzi?

  3. [cytuj] A da się jakoś sprawdzić stan takich łożysk w maszynie bez rozbierania jej?[/cytuj]
    Da się, można przeprowadzić pomiar drgań [link: [url]http://www.ects.pl/uslugi-pomiarowe[/url]]. czujnik zazwyczaj umieszcza się na obudowie urządzenia. A o jaką konkretnie maszynę chodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *