Jakie podłoże można wykorzystać do dekoracyjnych płyt betonowych?
Budowlane porady

Jakie podłoże można wykorzystać do dekoracyjnych płyt betonowych?


Uniwersalny materiał

Materiał taki jak beton architektoniczny nadaje się do zastosowania na wszystkie budowlane powierzchnie, które są wykorzystywane na wewnętrznych ścianach, a zatem:
• na tynku,
• na betonie,
• na płytach gipsowych.

Podłoże musi jednak spełniać dwa podstawowe warunki, a mianowicie powinno być suche oraz stabilne.

Przygotowanie podłoża

Przed nałożeniem tynku każde podłoże wymaga stosownego przygotowania.
• Podłoże z surowego betonu powinno zostać bardzo dokładnie oczyszczone. Należy się z niego pozbyć pyłów, osadów oraz luźnej zaprawy. Do usunięcia tłustych plam znakomicie nadaje się roztwór mydła malarskiego. Jeżeli powierzchnia jest szklista, można ją trochę zmatowić.
• Podłoże z surowych tynków musi być po pierwsze – wysezonowane, po drugie – mocno związane. Przed zagruntowaniem trzeba je oczyścić z pozostałości po zaprawie, łuszczących się powłok oraz z grudek.

W obydwu tych przypadkach ściana musi zostać doprowadzona aż do stanu litego. W przeciwnym wypadku płyty betonowe-dekoracyjne trudno będzie przykleić – dla pewności przy okazji nakładania pierwszej płyty można pokusić się o przeprowadzenie próby z odrywaniem. Kolejna kwestia to taka, że przed naklejaniem płyt powierzchnię należy porządnie zagruntować. To, jaki grunt zostanie zastosowany zależy od rodzaju betonu architektonicznego – należy zatem stosować się do wskazówek producenta w tym zakresie. Taki zabieg poprawia przede wszystkim przyczepność podłoża, staje się one również bardziej wytrzymałe i mniej chłonne. Oczywiście, trzeba odczekać, aż grunt bardzo dobrze wyschnie.

Nanoszenie płyt

Każdą płytę z betonu architektonicznego należy przed naklejeniem sprawdzić i ewentualnie usunąć z jej pleców rozmaite zanieczyszczenia. Do ich przyklejania służą specjalne kleje do okładzin betonowych i kamiennych – tylko specjalistyczny preparat będzie w stanie poradzić sobie z ciężarem płyt. Rzecz jasna bardzo ważny jest w tym momencie dobór odpowiedniego kleju – w tej sprawie najlepiej się zdać na fachowców. Zaprawę klejową przygotowuje się ściśle wedle instrukcji na opakowaniu. Innym sposobem montażu płyt jest przytwierdzanie ich do powierzchni za pomocą śrub z podkładkami. Sposób montażu płyty jest dobierany pod kątem konkretnego podłoża. Na trudnych podłożach stosuje się metodę łączoną.

2 Replies to “Jakie podłoże można wykorzystać do dekoracyjnych płyt betonowych?

  1. [url=http://www.betonowekrakow.pl/]Elementy betonowe [/url]w ogóle mają bardzo duże zastosowanie. Nie tylko jako elementy ogrodzenia, lecz także jako dekoracje. Warto zadbać o najwyższą jakość.

  2. ja właśnie skłaniam się ku zamówieniu takiego rodzaju betonu, zamierzam się skontaktować m.in. z [url]http://www.contractor.com.pl/[/url] myślę, że taki beton będzie świetnie wyglądał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *