Jak prawidłowo zamontować żyrandol?
Budowlane porady

Jak prawidłowo zamontować żyrandol?


Prosta instrukcja przeprowadzania tego typu instalacji:

Zaczynamy od wyłączenia bezpiecznika odpowiadającego za ten punkt świetlny odcinając dopływ prądu do przewodów wystających z sufitu. Próbnikiem elektrycznym upewniamy się, że wyłączyliśmy właściwy bezpiecznik, a przewody nie są pod napięciem (po kolei dotykamy próbnikiem nieizolowanych końcówek przewodów – lampka próbnika nie powinna się świecić). Cały czas zachowujemy ostrożność. Nie dotykamy odsłoniętych przewodów, a w szczególności dwóch przewodów jednocześnie.

Teraz musimy w sufit wkręcić hak utrzymujący lampę. Zaznaczamy miejsce jego mocowania – musi się ono znajdować blisko przewodów, aby osłona lampy go zakryła. Pamiętajmy, że przewód elektryczny zwykle biegnie w kierunku ściany, na której jest wyłącznik i w tym obszarze nie powinniśmy wiercić otworów. Do wiercenia używamy wiertarki udarowej, stosujemy wiertło do betonu, a jego średnice dobieramy do średnicy kołka rozporowego. Do tej pracy warto założyć okulary ochronne.

W otwór wkładamy plastikowy kołek rozporowy, do stropów żelbetowych stosujemy kołki uniwersalne (do stopów z pustaków lepszy będzie kołek typu Molly). Wkręcamy hak sufitowy – na początku ręcznie, a pod koniec pomagamy sobie kombinerkami. Nożykiem usuwamy izolację. Odsłaniamy tym sposobem około jednego centymetra każdego przewodu. Przewody można skrócić, jeśli są zbyt długie i nie mieszczą się w osłonie lampy. Czarny i brązowy przewód przykręcamy do jednej plastikowej kostki. Drugą kostkę łączymy z dwoma pozostałymi przewodami. Przed włożeniem przewodu do kostki może być konieczne poluzowanie śrubek w kostce. Na haku zawieszamy lampę, wcześniej regulujemy jej długość. Ustawiamy uszko na właściwym poziomie, żeby lampa wisiała na odpowiedniej wysokości.

Teraz przykręcamy przewody lampy do odpowiednich kostek, zgodnie z instrukcją dołączoną do lampy. W tym wypadku łączymy przewód brązowy z brązowym i niebieski z niebieskim. Jest to lampa z jednym punktem świetlnym bez uziemienia, więc dwa przewody będą niewykorzystane.

Na zakończenie chowamy przewody w plastikowej osłonce. Włączamy bezpiecznik i sprawdzamy czy lampa działa. Jeżeli nie rozbłyśnie światło będziemy musieli znowu wyłączyć bezpiecznik i sprawdzić czy przewody zostały dobrze podłączone. Ale najpierw upewnijmy się oczywiście czy włożyliśmy żarówki.

One Reply to “Jak prawidłowo zamontować żyrandol?

  1. ostatnio z mężem robiliśmy remont w mieszkaniu i faktycznie z żyrandolem się mocowaliśmy naprawdę długo! najpierw nie mogliśmy tego starego zdjąć, potem żarówek wymontować, a na koniec to się zastanawialiśmy gdzie to wszystko oddać. w tym momencie dziękuje koleżance z pracy za kontakt do Ago Recykling. Ale wracając… bardzo żałuję, że tego artykułu nie znalazłam wcześniej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *