Jak ożywić elewację z metalu? - Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.
Budowlane porady

Jak ożywić elewację z metalu? – Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.

Często budynek o nietuzinkowej formie, pokryty, wydawałoby się, pospolitym materiałem, zaczyna wyglądać znacznie ciekawiej, niż można by się spodziewać. Wszystko zależy od jakości jego zaprojektowania i wykonania. Jeśli projektant i wykonawca potrafią podporządkować się użytym przez siebie materiałom i wykorzystają ich walory, obserwujemy bardzo dobre efekty. Użycie blachy falistej na budynku w Lubinie lub paneli z blach trwale rdzewiejących na budynku pawilonu Australii na Expo 2010 w Szanghaju dało bardzo ciekawy efekt i podkreśliło kształt budynku. Bardziej skomplikowane i dynamiczne kształty często podkreślane są materiałami refleksyjnymi. Aby te rozwiązania dały pożądany efekt, projektant powinien wykorzystać rzetelnie możliwości materiału, jak i podporządkować się jego właściwościom fizycznym, w przeciwnym razie można stworzyć karykaturę architektury.

Zabiegi uatrakcyjnienia obiektu niekoniecznie związane są tylko z formą budynku. Mogą nimi być również inne akcenty, na przykład kolorystyczne. Gdy zwykły z pozoru budynek zostanie odpowiednio ożywiony kolorem, może się wyróżnić. Ważne, by wyróżniał się nie tylko kolorem, ale również poprawną i estetyczną formą odpowiednią do zastosowanych barw. Gdy te cechy zostaną spełnione, obiekty bardzo często stają się zauważonymi przez szersze grono ikonami architektury.

Jak ożywić elewację z metalu? - Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.

Jednak podstawowym czynnikiem odbioru architektury jest światło, a w zasadzie gra światłocienia. To właśnie ona tworzy elewację, podkreśla jej charakter. Tak jak na prezentowanych w czasie konferencji przykładach, trójwymiarowe elementy budynku oraz odpowiednia faktura tworzą niepowtarzalny rysunek fasady. Tego typu kształtowanie elewacji jest obecnie coraz chętniej stosowane i ma za zadanie wzmocnić oddziaływanie budynku na użytkownika, podwyższając jego walory estetyczne i stylistyczne, jak prezentowany budynek galerii handlowej. Zabiegi te mogą również wywołać refleksję poprzez czyste skojarzenie, jak w przypadku miejsca pamięci w Palmirach, gdzie w panelach z blachy corten przetłoczone są otwory imitujące dziury po kuli, symbolizujące ofiary mordu dokonanego tam podczas II wojny światowej.

Jak ożywić elewację z metalu? - Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.

Podobny dialog budynku z odbiorcą może być przeprowadzony poprzez rysunek na elewacji. Jest on często stosowanym przez architektów sposobem na nawiązanie do otoczenia, krajobrazu, tradycji lub historii. Taki zabieg zastosowano przy projektowaniu polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju. Architekci przy użyciu perforacji nawiązali do polskiej sztuki ludowej. Perforacja w materiałach może być wykonana na różne sposoby, co też ma wpływ na inny efekt wizualny. Prezentowana poniżej perforacja pokazuje różnicę w wykonaniu analogicznego wzoru w blasze stalowej za pomocą cięcia laserowego oraz prasy rewolwerowej.

Perforowane elewacje posiadają jeszcze inne atrakcyjne i pożądane cechy, tj. mogą stanowić „fałszywe ściany”. Takie wykończenie budynku ma na celu podniesienie walorów estetycznych poprzez ujednolicenie płaszczyzny elewacji. Przesłaniają one elementy techniczne i przeszklenia.

Jak ożywić elewację z metalu? - Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.

Fałszywe fasady, przy dobraniu odpowiedniego materiału i rysunku perforacji pozwalają obiektom wpisać się w otoczenie i krajobraz, ale dają również dodatkowe możliwości odbioru budynku. Inaczej prezentuje się on w świetle dziennym, inaczej, gdy jest poddany działaniu iluminacji – w nocy, a jeszcze inaczej od wewnątrz. To właśnie światło poprzez taki instrument jak perforowana elewacja potrafi zaprezentować budynek na różne sposoby.

Podobnie rzecz ma się w przypadku zieleni, której wprowadzenie jest kolejnym ze sposób ożywienia elewacji. Zielona elewacja stanowi swego rodzaju ubiór budynku, i może jeszcze bardziej podkreślać jego nawiązanie do otoczenia, gdyż w takim przypadku o ostatecznym wyglądzie elewacji decyduje przyroda.

Na powyższych przykładach zaprezentowane zostały nietypowe elewacje obiektów z różnych stron świata. Zastosowane tam zabiegi oraz trendy we współczesnej architekturze stosowane są w projektowanych i budowanych obiektach na terenie naszego kraju.

arch. Jakub Fiszer
Stowarzyszenie DAFA

One Reply to “Jak ożywić elewację z metalu? – Podpowiada Stowarzyszenie DAFA.

  1. A mi sie wydaje,ze duzo fajniej wygladaja elewacje z kamienia, takie jak tutaj sa [url]http://www.galeriakamienia.waw.pl/elewacje-kamienne[/url] , jakos tak bardziej mi przypada do gustu ten material 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *