gdzie-zamontowac-lokalizator-gps
Samochód fachowca

Gdzie zamontować lokalizator GPS?

Lokalizatory GPS (służące do monitoringu pojazdów w czasie rzeczywistym) to niewielkie urządzenia. Małe gabaryty sprawiają, że miejsce ich montażu jest teoretycznie dowolne. W praktyce należy jednak uważać, aby aparat nie był zbyt mocno schowany. Jego złe umiejscowienie może spowodować wytłumienie sygnału bądź utratę łączności z satelitą.

Warto zatem zwracać uwagę na wskaźnik parametru HDOP (Horizontal Dilution of Precision). Jego wartość możemy odczytać na platformie lokalizacyjnej (on-line) oczywiście po uprzednim zamontowaniu urządzenia. Najdokładniejsze położenie lokalizatora, a tym samym najlepszą łączność uzyskamy, gdy wartość HDOP mieści się w przedziale 1-2. Powyżej 4 – może uniemożliwić namierzenie pozycji po ponownym uruchomieniu. Jeżeli HDOP jest zbyt wysokie, należy zmienić miejsce położenia GPS.

Z perspektywy pracodawcy, np. właściciela firmy posiadającego flotę pojazdów, który zamierza zainstalować lokalizator w celu kontroli pracowników, warto umieścić je w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Należy pamiętać, by omijać newralgiczne punkty, które tłumią sygnał GSM i GPS. Do takich zaliczają się wszystkie duże powierzchnie metalowe auta, m.in. bagażnik lub miejsce pod maską silnika. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest montaż pod elementem z tworzywa sztucznego, np. pod fotelem samochodu, plastikowymi oraz skórzanymi elementami tapicerki pojazdu lub osłoną poduszki powietrznej. Problemy z łącznością mogą się pojawić, gdy zainstalujemy aparaturę pod kokpitem, bowiem ogrzewanie przedniej szyby ma istotny wpływ na pogorszenie jakości sygnału.

Wzrost dostępności tanich urządzeń do zagłuszania sygnału GPS powoduje, że warto również zwrócić uwagę na odległość trackera od gniazda zapalniczki, do której są podłączane takie urządzenia. Ich zasięg jest niewielki i nie przekracza 1 metra na otwartej przestrzeni.

Piotr Majewski, RikalinePiotr Majewski, Rikaline

Czym jest HDOP?

HDOP (Horizontal Dilution of Precision) – współczynnik określający dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa wartość HDOP, tym precyzja odczytu GPS jest większa. 0 w tym przypadku oznacza, że urządzenie nie może ustalić pozycji.

Źródło: Rikaline

One Reply to “Gdzie zamontować lokalizator GPS?

  1. Witam, jeśli chodzi o sprawdzony system do monitorowania pojazdów, polecam Web-Sat. Można długo opowiadać o zaletach ale najlepiej zamówić darmowy test. Przez miesiąc sprawdzamy na własnym samochodzie jak to działa a dopiero później podejmujemy decyzję. Wszystko w korzystnej cenie no i co ważne- umowa na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia.
    Kontakt 734-122-257

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *