Gabiony i murki gabionowe - czym się różnią?
Produkty

Gabiony i murki gabionowe – czym się różnią?

Mylenie gabionów z murkami gabionowymi jest dość powszechnym błędem wśród Klientów. Oba pojęcia często używane są zamiennie, a wiele osób jest przekonanych, że dotyczą tego samego produktu. W rzeczywistości gabiony i murki gabionowe to dwa różne rozwiązania, które łączy podobieństwo wypełnień oraz kilka obszarów zastosowań.

Gabiony – kosz i wypełnienie

Gabiony to produkty zbudowane z koszy gabionowych oraz wypełnienia. Ich konstrukcja powstaje z gotowych arkuszy siatki zgrzewanej, które łączy się spiralami przy krawędziach tak, by stworzyły prostopadłościan lub inne bryły. Producenci oferują kilka rozmiarów koszy. Firma Betafence posiada w swojej ofercie modele o stałej szerokości 1 m, wysokości 0,5 lub 1 m oraz długości od 1 do 5 m. Z nich można wykonywać przeróżne kształty, w tym zupełnie nietypowe takie jak litery.

Kosze gabionowe Betafence montuje się łatwo, ponieważ na plac budowy dostarczone są w formie wstępnie złożonej. Arkusze wystarczy rozłożyć.

Rodzaj materiału użytego do wypełnienia kosza gabionowego zależy od upodobań Klienta. Do tego celu można użyć kamieni, drewna czy nawet szkła. Ta różnorodność sprawia, że bez problemu dopasuje się je do każdego terenu, na którym mają być użyte.

Ze względu na fakt, że gabiony najczęściej wypełniane są materiałami skalnymi, charakteryzują się znaczącym ciężarem. Z tego powodu grunt pod nie musi być specjalnie przygotowany. Najczęściej wystarczy gruba warstwa tłucznia. Czasami konieczna jest ława betonowa. Gabionów – jako konstrukcji wolnostojących lub ogrodzeń – nie wolno więc ustawiać na gruntach grząskich, bo stanowią wtedy potencjalne zagrożenie dla osób i zwierząt przebywających w pobliżu.

Murki gabionowe z paneli

Murki gabionowe nazywane są też ogrodzeniami gabionowymi. Powstają przy użyciu paneli ogrodzeniowych. Dwa przęsła montuje się równolegle na dedykowanych im słupach. Powstałą w środku przestrzeń również można wypełnić dowolnie wybranym materiałem. Oprócz standardowego drewna i kamieni bardzo popularne stają się także wypełnienia pochodzące z recyklingu, np. szkła lub plastiku.

Murki gabionowe są bardzo łatwe w montażu. Bez trudu poradzi sobie z nim każdy domowy majsterkowicz. Wybierając ogrodzenie gabionowe należy jednak zwrócić uwagę na 2 aspekty:

• Czy są im dedykowane specjalne słupy, które zapewnią stabilność ścianie murku. W internecie można spotkać opisy przypadków, gdy takich słupów nie było i nagle gabion rozleciał się, rozsypując kamienie.
• Czy panele zostały zabezpieczone przed korozją nowoczesnymi powłokami. Murek powinien cieszyć oko właścicieli. Trudno będzie go odmalowywać co roku.

Obszary zastosowania

Podstawowym obszarem zastosowania gabionów są skarpy i osuwiska. Ich trwała i sztywna konstrukcja umożliwia zabezpieczenie terenu przed dalszym osuwaniem. Stosuje się je także do regulacji koryt rzecznych.

Gabiony coraz częściej trafiają także do przestrzeni miejskiej i przydomowych ogrodów. Za ich pomocą można zbudować ławki w parku, rabatki dla kwiatów, a także osłony, np. na grilla. Architekci docenili ich właściwości termoizolacyjne i dźwiękoszczelne – budują z nich mury, którymi otaczają całe budynki.

Murki gabionowe w ogrodach królują od dawna. Stanowią eleganckie i oryginalne uzupełnienie systemów ogrodzeniowych, pozwalają także zaaranżować wystrój posesji. Warto z nich stworzyć urokliwe wygrodzenie tarasu lub kącika w ogrodzie. Warto podkreślić, że murki gabionowe wypełnione szyszkami lub korą drzew neutralizują przykre zapachy. To więc doskonała przesłona np. dla kompostowników.

Gabiony i murki gabionowe na pozór podobne różnią się od siebie znacząco. Warto wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się podczas realizacji Twojego projektu.

2 Replies to “Gabiony i murki gabionowe – czym się różnią?

  1. w koncu zrozumiale i proste rozroznienie. swoja droga taki typ ogrodzenia prezentuje sie wg mnie bardzo fajnie, tu mozna zobaczyc kilka ciekawych realizacji w temacie jakim sa ogrodzenia gabionowe – [url]http://www.ogrodzeniametalowe.pl/,35,pl.html[/url]

  2. Ogrodzenia gabionowe przede wszystkim są proste w budowie i bardzo efektywne. Podobają mi sie bardzo takie rozwiązania. Widziałem w [url=http://www.phu-leszczynski.pl/]hurtowni Leszczynski [/url], że można kupić dużą ilość kamieni ogrodowych, co można wykorzystać właśnie przy budowie gabionów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *