FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju
Na rynku

FAKRO i Fundacja Pomyśl o Przyszłości na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju

Podczas tegorocznego XXIV Forum Ekonomicznego nie mogło zabraknąć także Fundacji Pomyśl o Przyszłości. Założona przez Ryszarda Florka, prezesa FAKRO, Fundacja była gospodarzem jednego z paneli. Chcemy zainteresować Polaków gospodarką – tłumaczy Dyrektor Fundacji Pomyśl o Przyszłości, Bożena Damasiewicz. Nasze działania kierujemy do wszystkich grup społecznych, między innymi do polityków, urzędników, dziennikarzy, przedsiębiorców. Takie właśnie grono spotyka się w Krynicy, czy można zatem wyobrazić sobie lepsze miejsce do realizacji celów Fundacji? Ponadto podczas tego typu wydarzeń my także się uczymy. Większość osób, uczestniczących w panelu, to autorytety w dziedzinie gospodarki – warto posłuchać i wymienić swoje doświadczenia.

Siłą napędową każdej gospodarki stanowią firmy rodzime. O wpływie rodzimych przedsiębiorców na rozwój gospodarczy kraju dyskutowali właściciele globalnych polskich firm: Krzysztof Domarecki (Selena), Ryszard Florek (FAKRO), Michał Sołowow (Barlinek, Synthos) i Kazimierz Pazgan (Konspol). Nie zabrakło również przedstawicieli świata polityki – w debacie uczestniczyli: Janusz Steinhoff (Przewodniczący Rady Programowej KIG), Olgierd Dziekoński (Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP) oraz przedstawiciel świata nauki: Anatolij Zadoja (Pierwszy Prorektor, Dniepropetrowski Uniwersytet Ekonomii).

Firmy rodzime w dużo większym stopniu przyczyniają się do rozwoju danej wspólnoty, niż firmy zagraniczne – podkreśla Ryszard Florek.. Firmy zagraniczne wchodzą na rynek i inwestują, aby sprzedać swoje produkty, taniej je wyprodukować czy też żeby na tym rynku zarobić, ale z myślą o swojej wspólnocie ekonomicznej. Lepsze miejsca pracy, wyższe wynagrodzenia są związane z posiadaniem przez dany kraj rodzimych firm globalnych, które wyprodukowaną w kraju wartość dodaną sprzedają za granicę. Bo najważniejsze jest, aby jak najwięcej pieniędzy do Polski wpływało. Dlatego powinniśmy jak najwięcej eksportować, nie tylko produkty, ale też usługi, myśl techniczną, programy komputerowe, czy też usługi turystyczne. Wówczas inne wspólnoty pracują na nasz dobrobyt, a nie tylko odwrotnie.

Prezes FAKRO bardzo aktywnie angażuje się we wszystkie działania mające na celu budowanie silnej wspólnoty ekonomicznej. Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego wystąpił w sześciu panelach, podejmując ważne dla przyszłości naszego kraju tematy.

Firma FAKRO jak co roku była Partnerem Forum w Krynicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *