Dom z garażem dwustanowiskowym – na co zwracać uwagę podczas budowy
Budowlane porady

Dom z garażem dwustanowiskowym – na co zwracać uwagę podczas budowy


Bliskie sąsiedztwo, czyli w której części domu budować garaż

Każdy, kto buduje dom, powinien w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wygodę i bezpieczeństwo w jego późniejszym użytkowaniu. Chodzi tu przede wszystkim o ulokowanie poszczególnych pomieszczeń względem siebie w taki sposób, aby pokój dziecka nie stał się pokojem przechodnim lub żeby kuchnia nie znajdowała się zbyt blisko sypialni. Choć są to przykłady dość skrajne, zdarzają się i takie, w niedopracowanych projektach domów. W tej kwestii również istotne jest uwzględnienie garażu. Jeśli ma on znajdować się w bryle budynku i pomieścić dwa samochody, to należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

W pierwszej kolejności warto określić odległość garażu od bramy wjazdowej. O ile te wolnostojące lokowane są zazwyczaj na tyłach działek, dość daleko od głównego wjazdu, o tyle garaż dołączony do budynku z reguły jest nieco bliżej. W tym celu powinien on znajdować się po tej stronie domu, która jest najbliżej bramy wjazdowej na działkę. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie objechać dużą część posesji żeby dostać się do garażu.

Przy wyborze miejsca, w którym będzie znajdował się garaż dobrze jest wziąć pod uwagę kierunki świata. Garaż stanowi bowiem dodatkową barierę termiczną dla budynku. Oznacza to, że w zimne dni dobrze chroni przed chłodem, a w ciepłe nie pozwala nagrzewać się ścianie domu, do której przylega. Istotne jest również to, żeby bryła garażu nie rzucała cienia na sąsiadujące z nią okna poszczególnych pomieszczeń. Jeśli uda się połączyć tę właściwość garażu z rozsądną odległością od bramy wjazdowej na działkę to uzyska się naprawdę zadowalające efekty.

Kolejną istotną kwestią w przypadku projektów domów z garażem dwustanowiskowym jest jego sąsiedztwo z konkretnym pomieszczeniem w mieszkalnej części budynku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z garażu często może dobiegać nie tylko hałas, ale również dokuczliwy zapach spalin. Najlepszym rozwiązaniem jest więc oddzielenie kotłownią części mieszkalnej od garażu. Jest to oczywiście możliwe tylko w przypadku domów ogrzewanych na paliwo stałe. Jeśli nie ma kotłowni, to warto ją zastąpić jakimkolwiek pomieszczeniem gospodarczym. Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie bezpośredniego, uciążliwego sąsiedztwa z garażem. Niektórzy decydują się również na umiejscowienie go blisko kuchni. Jest to praktyczne rozwiązanie, szczególnie w kontekście konieczności przenoszenia zakupów z samochodu.

Ulokowanie kotłowni obok garażu ma dodatkowy plus, związany z porządkiem w domu. To pomieszczenie jest wygodnym miejscem do składowania opału. W ten sposób łatwo udaje się uniknąć zabrudzenia korytarza, przedpokoju czy innej części domu.
Garaż dwustanowiskowy z reguły jest na tyle duży, że można w nim trzymać również rowery i inne pojazdy. Czasami nawet wystarczy miejsca, aby urządzić w nim mały warsztat. Warto o tym pomyśleć na etapie wyboru projektu domu z garażem dwustanowiskowym, szczególnie jeśli nie ma się w planach budowy oddzielnego pomieszczenia gospodarczego na rowery, warsztat itp.

Niepodważalnym atutem wybudowania garażu w jednej bryle z domem jest bliska odległość. Umożliwia to przechodzenie z części mieszkalnej budynku do garażu bez konieczności wychodzenia z domu.

Najlepsza brama do garażu dwustanowiskowego

Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się podczas wyboru bramy garażowej jest jej wielkość. Czy powinno to być jedno, duże skrzydło, czy lepiej zdecydować się na dwa mniejsze? W przypadku bram segmentowych i rolowanych, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest montaż pojedynczego skrzydła. Zapewnia też lepszą izolację termiczną garażu. Natomiast już koszt samego nadproża jest droższy niż w przypadku dwóch mniejszych skrzydeł. Jego koszt może się jednak okazać mniejszy niż ogólna cena za dwie mniejsze bramy do garażu dwustanowiskowego. Odwrotnie rzecz się ma w odniesieniu do bram uchylnych. Tutaj tańszą opcją jest montaż dwóch oddzielnych, mniejszych skrzydeł, ponieważ siła napędu, która służy do ich otwarcia jest mniejsza niż w przypadku jednego, dużego skrzydła. Tym samym jest ona tańsza.

W kwestii komfortu użytkowania lepiej sprawdzają się bramy rolowane i segmentowe, ponieważ otwieranie ich nie wymaga zachowania bezpiecznej, dodatkowej odległości samochodem. W przypadku bram uchylnych istnieje ryzyko zawadzenia skrzydłem o samochód, jeżeli ten będzie stał zbyt blisko. Jest to istotne szczególnie w sytuacji, gdy dom z garażem znajduje się tuż przy samej ulicy czy chodniku.
Warto pomyśleć o bramie garażowej wyposażonej w drzwi. Są one przydatne w sytuacji, kiedy w garażu, oprócz samochodów, przechowuje się np. rowery oraz narzędzia ogrodowe.

Gotowe projekty domów z garażem dwustanowiskowym można zobaczyć na stronie:
www.archeton.pl/projekty-domow-z-garazem-na-2-samochody

One Reply to “Dom z garażem dwustanowiskowym – na co zwracać uwagę podczas budowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *