shutterstock_63861289
Wnętrze

Detal indywidualista

Do nabycia są gotowe aranżacje, w których płytki zestawione kolorystyczne, uzupełnione dekorami, tak są zaprojektowane, że tworzą kompozycje. Można jednak zdać się na swój smak i pomysłowość i stworzyć łazienkę we własnym stylu..
Subtelny dekor
Obecnie dominują dekory o formach prostych oraz delikatnych pastelowych kolorach. Stanowią one subtelne podkreślenie walorów okładziny. Do wyboru są płaskie elementy ceramiczne o różnorodnej fakturze, zdobione grafiką, oraz wypukłe listwy ceramiczne, szklane czy metalowe. Najczęściej płytki i dekory z tej samej rodziny któryś z wymiarów mają identyczny, więc ułożone obok siebie, bez problemu się dopasowują. Ornamenty mogą być układane w wyszukane kompozycje. Mogą też tworzyć proste szlaczki.  
Mozaika własnej roboty
Elementy dekoracyjne, dla przykładu ramę lustra czy nawet scenkę rodzajową, można wykonać z własnoręcznie zrobionej mozaiki. Otrzymamy ją z potłuczonych różnokolorowych płytek ceramicznych. Kompozycja z nieregularnych odłamków o poszarpanych brzegach da ciekawy efekt. Przede wszystkim jednak, mozaika własnej produkcji przyciągać będzie uwagę swoją niepowtarzalnością i oryginalnością. Przed przystąpieniem do klejenia mozaiki warto dokładnie zaplanować jej kompozycję i rozmieszczenie, tak aby w miejscach najlepiej widocznych była umieszczona główna kompozycja. Mozaikę układa się tak samo, jak glazurę. Praca wymaga jednak szczególnej staranności.  
Cokół, co dzieli lub łączy
W łazienkach w stylu klasycznym nie może zabraknąć takich detali, jak cokół, gzyms czy listwy dekoracyjne. Choć podłoga w łazience nie musi wykończeniem różnić się od ścian, wielu jest zwolenników zachowania wyraźnej granicy pomiędzy tymi płaszczyznami. Pomoże w tym cokół. Trzeba przyznać, że i w nowoczesnych wnętrzach element ten nie został całkowicie wyeliminowany. Ten pas płytek u dołu ściany może być akcentem wyraźnie rozdzielającym płaszczyzny, ale może też je harmonijnie i estetycznie łączyć. W przypadku, gdy ściany są otynkowane, będzie chronić ich dolną część.  
Zaprawy specjalistyczne
Wybór zaprawy do klejenia płytek, ceramicznych, dekorów lub mozaiki zależy od rodzaju płytki oraz podłoża. Najczęściej zaleca się użycie specjalistycznych zapraw o zwiększonej elastyczności (C2). Na szczególną uwagę zasługują kleje: Atlas Plus, Atlas PROgres Elastyk, a do dużych płytek: Atlas Plus Mega, Atlas PROgres Mega. W przypadku klejenia płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z cementem szarym, należy użyć np. kleju Atlas Plus Biały, Atlas PROgres Standard Biały produkowanych na bazie białego cementu. Zawsze należy pamiętać o wypełnieniu dylatacji konstrukcyjnych i roboczych silikonami, np. Silikonem Atlas Artis. Zaś spoiny między płytkami wypełniamy np. Fugą Atlas Artis.  
Dodaj błysk
Interesującym elementem dekoracyjnym w łazience, może być brokatowa fuga Atlas Artis Style. Dzięki niej można stworzyć spoinę, mieniącą się tysiącem świetlnych refleksów. Jest ona młodszą siostrą matowej fugi Atlas Artis. Dzięki temu unikatowemu duetowi uzyskamy okładzinę w niepowtarzalnym stylu.
Intensywność efektu brokatowego fugi zależy od rodzaju światła, jakie pada na fugę, od jego natężenia i kąta padania, a także od szerokości spoiny i miejsca, gdzie znajduje się okładzina ceramiczna. Inaczej prezentuje się on na ścianach, inaczej na podłodze. Najlepiej widoczny jest przy oświetleniu punktowym, w świetle dziennym nabiera delikatności. Zawsze jednak ten efekt jest niezwykły!

EKSPERT RADZI
Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *