Czym ogrzewać dom?
Instalacje

Czym ogrzewać dom?


Szeroki katalog materiałów opałowych

Dom można ogrzewać na szereg różnych sposobów, spośród których można wybrać mniej lub bardziej efektywne, wygodne w zastosowaniu i ekologiczne. Można ogrzewać dom tradycyjnie, przy wykorzystaniu węgla, miału czy drewna, a można zdecydować się na skorzystanie z bardziej ekologicznych materiałów grzewczych – jak ekogroszek.

Paliwo stałe, płynne czy gazowe?

Do najbardziej popularnych obecnie w Polsce materiałów grzewczych zalicza się węgiel, drewno, pellet, biomasę, ekogroszek, gaz płynny i gaz ziemny, a także olej opałowy. Rzadziej w zastosowaniu są pompy ciepła, materiały ekologiczne, czyli energia odnawialna, czy też ogrzewanie elektryczne. Warto oczywiście wcześniej wiedzieć wszystko o węglu i jego zastosowaniu w domowych instalacjach grzewczych, a także o pozostałych paliwach, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję. Pomocne będą w tym względzie specjalistyczne treści w takich serwisach jak np. CDC24.pl.

W większości tradycyjnych domów znajdują się kotły na paliwa stałe, bowiem zapewniają one najtańszą w użytkowaniu metodę ogrzewania. Jej minusem jest jednak to, że palenie w piecu węglem wymaga od użytkownika dużego zaangażowania. Musi on regularnie odwiedzać kotłownię i uzupełniać na bieżąco źródło ciepła, w przeciwnym wypadku w piecu wygaśnie. Decydując się na ogrzewanie domu paliwami stałymi – czy to węglem, biomasą czy ekogroszkiem, trzeba przeznaczyć wydzielone pomieszczenie na kotłownię oraz na składowanie paliwa.

A jak nie węgiel, to co?

Alternatywą dla ogrzewania domu paliwami stałymi są kotły wykorzystujące paliwa płynne i gazowe. Do paliw płynnych zalicza się m.in. olej opałowy, który zapewnia wysoki komfort korzystania z domowego systemu ogrzewania. Jego wadą jest fakt, że należy wydzielić w domu miejsce na kocioł i zbiornik na przechowywanie oleju opałowego. Ogrzewanie gazowe natomiast jest w zasadzie bezobsługowe i zapewnia utrzymanie w kotłowni czystości. Do ogrzewania domu gazem można zastosować gaz ziemny lub gaz płynny, choć w tym drugim wypadku trzeba zainstalować specjalny zbiornik.

Nowoczesnym i tanim w eksploatacji oraz ekologicznym źródłem ciepła będzie oczywiście pompa, ale wymaga ona wysokich nakładów inwestycyjnych na stworzenie instalacji takiego systemu ogrzewania.

Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czym ogrzewać dom, postawione w temacie artykułu. Trzeba przeanalizować własne możliwości finansowe oraz preferencje i na tej podstawie podjąć najwłaściwszą decyzję.

24 Replies to “Czym ogrzewać dom?

 1. w moim domu zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazem płynnym, gaz zamawiamy u [url]http://fortnieruchomosci.pl/[/url] ogrzewanie teraz jest tańsze, no i też jest bardziej ekologiczne

 2. Z tym opałem jest strasznie dużo zachodu. Kupić, potem ładować, brud się zbiera w kotłowni itd. Nie, dziękuję. U nas w domku będą [url=http://www.termar.pl]grzejniki kamienne[/url], na prąd. Starczy mi że u rodziców musiałam ciągle latać do kotłowni zimą.

 3. ciekawy artykuł, ja coraz poważniej zastanawiam się nad kominkiem z [url]http://kominki-pinus.com.pl/[/url] fajnie byłoby połączyć rozwiązanie estetyczne i wydajne

 4. Naprawdę tak duze są koszty założenia instalacji z pompą ciepła? Czytałem tutaj [url]http://ekosunkoszalin.pl/pompy-ciepla/[/url] że to bardzo ekologiczne rozwiazanie, ze pobieranie energii z otoczenia potrzebuje tylko niewielkich nakładów energii. Zaczałem zaswtanawiac się czy warto. Moze ktoś korzysta z tego urzadzenia?

 5. wg mnie do domu idealnie pasuje kominek, ja jak kupowałam dom od razu zaczęłam się rozglądać za kominkami, ostatecznie zdecydowałam się na ofertę [url]http://zakladzdunski.pl/[/url]

 6. moim zdaniem warto zdecydować się na ogrzewanie gazem, nie kosztuje dużo, nie trzeba dużo inwestować jak w przypadku pompy cieplnej, a gaz można tanio zamówić m.in. w [url]http://www.gal-gaz.pl/[/url]

 7. u mnie w domu jest kominek z [url]http://www.wilinski.pl/[/url] wygląda świetnie, moim zdaniem dom dużo zyskał, wygląda bardziej stylowo

 8. Rozwaza zamowienie ogrzewania od [url]http://www.elzetklima.pl/oferta.php[/url] bo kolega z pracy polecil, mowi ze maja sprawdzony sprzet. Ktos z was mial moze okazje testowac go i cos mi podpowe? 🙂

 9. Czytalem wlasnie o pompach ciepla na [url]http://ekowent-wentylacja.com.pl/oferta/dla-domu/pompy-ciepla/[/url] i musze przyznac, ze nie zdawalem sobie nawet sprawy z tego jakie to w sumie fajne i korzystne rozwiazanie. A co wy o nim myslicie? Ktos ma je u siebie ?

 10. Mam w domu pompe ciepla od [url]www.firmaszalek.pl[/url] , z tego co widze na stronce ktora podeslalaes to tam wszystkie zalety sa wypisane 🙂 ja jestem bardzo z tej pompy zadowolony.

 11. kotły co na węgiel faktycznie pod kątem cenowym się opłacają, ja mam taki kocioł z [url]http://www.biawar.com.pl/[/url] (Białystok)

 12. gaz plynny propan butan do ogrzewania wychodzi tanio! Serio, wystarczy sobie poczytac na [url]http://www.gal-gaz.pl/oferta.html[/url] i popatrzec na ceny. Ja tak ogrzewam swoj dom i wszystko mi sie zgadza jesli chodzi o rachunki

 13. Bardzo dobrą opcją, a przede wszystkim ekologiczną jest montaż pompy ciepła. Nie jest to teraz wcale takie pracochłonne i ogromne przedsiewzięcie, jeśli firma, która zajmuje się instalacją ma odpowiednie do tego narzędzia jak np. wiertnica pionowa do pomp ([url]http://wamet.pl/index.php?m=bipr&id=101&id_cat=44[/url])

 14. U nas w domu opalamy olejem opałowym Ekoterm Plus rawski.pl/ekotermplus.html. Ekologiczne paliwo, naprawdę warto stosować.

 15. Moim zdaniem warto o takich rozwiazaniach pomyśleć zanim zacznie się budować i planować dom. Ja mam dom energooszczędny szkieletowy ([url]http://www.its-koszalin.pl/[/url]) i stawiam na alternatywne źródła energii.

 16. według mnie warto postawić na energię odnawialną, można zdecydować się np. na pompy ciepła lub na kolektory słoneczne, dobrą ofertę na te produkty ma np. [url]http://www.jak2002.pl/[/url] Olsztyn

 17. najlepiej zamówić jakiś porządny kocioł na biopaliwo np. u [url]www.luskar.pl/[/url] Kraków, u mnie się doskonale sprawdza to rozwiązanie

 18. Jak kocioł to najbardziej przyszłościowo będzie chyba zgazowujący. Kotły w 2-3 sezony grzewcze się zwracają, problemy z ceną i dostępnością drewna nie ma.

 19. Ja mam [url=http://www.gal-gaz.pl/]ogrzewanie gazowe [/url] i bardzo jestem zadowolony z tego wyboru. Przede wszystkim mam czystą instalację, nie muszę sobie brudzić rąk, jak na przykład w tradycyjnym ogrzewaniu na węgiel. Cenię sobie wygodę i komfort.

 20. U nas zdecydowaliśmy się na montaż [url=http://www.klima-premium.pl/pompy-ciepla]pompy ciepła[/url] i kolektorów słonecznych. Wychodzimy z założenia, ze naturalne i ekologiczne sposoby pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest bardzo przyszłościowe.

 21. myślę, że obecnie warto się decydować na biomasę, jest niedrogie i dość ekologiczne rozwiązanie, pewnie będzie z roku na rok coraz popularniejsze, ja biomasę znalazłam w niskiej cenie u [url]http://www.krex.com.pl/[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *