czapki-z-glow
Samochód fachowca

Czapki z głów

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed wejściem do samochodu jest oczyszczenie butów ze śniegu i osuszenie ich, przynajmniej na dywaniku samochodowym. To ważne, gdyż mokre buty mogą np. zsunąć się z pedału hamulca. Niebezpieczna jest także gruba czy szeroka podeszwa, gdyż ogranicza odczuwanie nacisku przenoszonego na pedały lub może spowodować naciśnięcie dwóch pedałów jednocześnie. Obuwie nie może również ograniczać ruchów w kostce. Do jazdy nie nadają się zatem wysokie sztywne kozaki czy buty trekkingowe.

Nie wolno prowadzić samochodu w rękawiczkach wykonanych z włókien nieposiadających odpowiedniej przyczepności, takich jak np. wełna czy bawełna. Należy także unikać rękawiczek grubych lub z jednym palcem. Mogą one uniemożliwiać prawidłowe trzymanie kierownicy. Najlepsze do prowadzenia samochodu są skórzane rękawiczki z pięcioma palcami. Najlepiej wozić jedną taką parę w schowku na zmianę.

Czego jeszcze powinniśmy unikać w samochodzie? Najbardziej groźne, gdyż ograniczające widoczność, są grube czapki i kaptury. Założony na głowę kaptur radykalnie zawęża pole widzenia, utrudnia korzystanie z lusterek i obserwowanie innych uczestników ruchu. Gruba czapka może dodatkowo zsunąć się na oczy i całkowicie uniemożliwić prowadzenie auta.

Jeśli chodzi o kurtkę – nie może ograniczać ruchów kierowcy. Gdy temperatury spadną znacznie poniżej zera i grube skafandry staną się niezbędne, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu po ogrzaniu wnętrza i zdjąć krępującą ruchy odzież.

Źródło: Renault

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *