Cegła klinkierowa jest kojarzona przede wszystkim z elewacjami
Ściany

Cegły i kształtki

Kiedyś cegły były dostępne w jednym, „klasycznym” kolorze czerwieni. Również ich parametry wytrzymałościowe były raczej niewysokie. Cegły klinkierowe znacznie przewyższają swoje poprzedniczki pod każdym względem.

Najpopularniejsze miejsce zastosowania cegieł klinkierowych to elewacje. Mnogość dostępnych kolorów i odcieni sprawia, że możliwości estetycznego kształtowania powierzchni murów są prawie nieograniczone.

Ściany trójwarstwowe

Elewacje klinkierowe wykonywane są w technologii ściany trójwarstwowej. Konstrukcja takiego muru opiera się na założeniu, że do poszczególnych funkcji ściany należy dobrać odpowiedni materiał.

Schemat budowy ściany trójwarstwowej 1. Warstwa wewnętrzna – np. pustak ceramiczny 2. Izolacja termiczna (np. styropian 10 cm) 3. Cegła elewacyjna 4. Izolacja przeciwwodna pionowa 5. Opaska żwirowa 6. Strop 7. Ściana piwnicy 8. Izolacja przeciwwodna pionowa 9. Ława fundamentowaSchemat budowy ściany trójwarstwowej
1. Warstwa wewnętrzna – np. pustak ceramiczny
2. Izolacja termiczna (np. styropian 10 cm)
3. Cegła elewacyjna
4. Izolacja przeciwwodna pionowa
5. Opaska żwirowa
6. Strop
7. Ściana piwnicy
8. Izolacja przeciwwodna pionowa
9. Ława fundamentowa
Furtka w ogrodzeniuFurtka w ogrodzeniuDzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów cegieł nawet banalny murek zyskuje na urodzieDzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów cegieł nawet banalny murek zyskuje na urodzieKominy...Kominy…...kominki…kominki
...i okna…i okna
W tej propozycji jako element kompozycyjny wykorzystano nawet wewnętrzną strukturę cegiełW tej propozycji jako element kompozycyjny wykorzystano nawet wewnętrzną strukturę cegieł

Konstrukcja obiektu powinna być trwała, więc rolę nośnej warstwy konstrukcyjnej przejmuje np. mur z pustaków ceramicznych lub z gazobetonu. Zewnętrzna ściana budynku musi posiadać także odpowiednią do klimatu izolacyjność termiczną – tu wykorzystuje się wełnę (np. mineralną) lub styropian. Trzecia cecha związana jest z warstwą zewnętrzną: chodzi tu o estetykę ściany, jej trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Na powłoki zewnętrzne doskonale nadają się cegły klinkierowe.

Dom wykonany w systemie muru trójwarstwowego, z elewacją z cegieł klinkierowych to obiekt zdrowy i solidny, wykonany w harmonii z tradycją i postępem.

Kolory jako narzędzie

Zakład ceramiki budowlanej EkoKLINKIER z Bogdanki jest producentem ceramicznych cegieł elewacyjnych, do których produkcji wykorzystywany jest łupek ilasty o grafitowym kolorze. Surowiec ten po wypaleniu nadaje finalnemu produktowi pastelowe odcienie piaskowo- brązowe. Każdy z kolorów można zastosować z myślą o osiągnięciu konkretnego efektu estetycznego:
– cegły w odcieniu piaskowym (Siena Nova) rozjaśniają i optycznie powiększają wykonane z ich elementy,
– cegły w odcieniach jasnego miodu (Jantar Melanż) najdokładniej ze wszystkich integrują się z kolorami natury,
– cegły w odcieniach ciemnomiodowych (Carmel Melanż) przydatne są wszędzie tam, gdzie inwestor pragnie zaakcentować wybrany detal architektoniczny. Równie interesująco prezentuje się cała elewacja w tym kolorze.

Niespotykane odcienie kolorystyczne cegieł pozwalają realizować na obiektach efekt melanżu (losowego zróżnicowania barw) i tym samym uzyskać wrażenie pełnej integracji z otoczeniem.

Cegły z Bogdanki są produktem naturalnym, nie są poddawane żadnym zabiegom angobowania czy glazurowania, dzięki czemu kolor lica każdego pojedynczego elementu jest zgodny z odcieniami wszystkich jej przekrojów. Nawet jeśli więc dojdzie do przypadkowego, mechanicznego uszkodzenia elewacji, to inwestor ma gwarancję trwałości wybranej kolorystyk.

Do wszystkich modeli cegieł dostępne są oczywiście kształtki wykończeniowe. Mamy więc cegły jako podstawowe tworzywo konstrukcyjne, standardowe kształtki elewacyjne oraz podokienniki i pokrywy (dla małej architektury) jako elementy uzupełniające. Wszystko to składa się na kompletny system zabudowy elewacji, małej architektury, detali architektonicznych i aranżacji wnętrz.

Akcenty, kontrasty, podziały

Cegły produkowane w Bogdance spełniają wymogi normy PN-B-12061/97 i jako takie mogą być stosowane w realizacji:
– elementów konstrukcyjnych o podwyższonych parametrach wytrzymałościowo-obciążeniowych (filarki, słupki),
– elementów pracujących w miejscach narażonych na działanie trudnych warunków atmosferycznych (kominy, cokoły budynków),
– elementów pracujących w miejscach o podwyższonej wilgotności lub okresowym działaniu wody (ścianki dociskowe, ogrodzenia),
– elementów osłonowych i elewacyjnych w miejscach o podwyższonym działaniu czynników korozyjnych (obiekty wielkoprzemysłowe),
– elementów o wysokim standardzie wykończenia i dużej trwałości (elewacje domów i obiektów, mała architektura, elementy architektury wnętrz).

Najciekawsze efekty uzyskuje się umiejętnie dobierając elementy pod względem kolorystycznym i kształtowym.

W przypadku obramowań otworów okiennych i drzwiowych można je zaakcentować kontrastowym kolorem, a także cegłami kształtowymi.

Wytrzymałość cegieł pozwala na ich stosowanie w konstrukcjach zlokalizowanych przy samym gruncie (po uprzednim ułożeniu izolacji). Tu również można podkreślić cokół wykorzystując odmienną barwę i dodatkowo oddzielając go kształtkami od właściwej elewacji, która może być wykonana także z cegieł lub w innej technologii (tynki, okładziny kamienne, drewniane itp.).

Elementami, gdzie ceramiczna cegła elewacyjna znalazła powszechne zastosowanie są zakończenia kominów (wystające poza płaszczyznę dachu) oraz kominki.

Innym zastosowaniem cegieł z Bogdanki jest zabudowa ciekawych, nietypowych niedużych obiektów o wspólnej nazwie: mała architektura. Wykorzystując ceramiczne cegły można konstruować piękne, dobrze komponujące się z otoczeniem ogrodzenia, murki, kwietniki, altany, ściany wiat i zadaszeń.

Warto wspomnieć, że oprócz standardowej oferty możliwe jest też wykonanie – na specjalne zamówienie – kształtek elewacyjnych, co daje dużą swobodę w projektowaniu i realizacji wybranych form architektonicznych.

Andrzej Cisło
Jarosław Wojewoda
EkoKLINKIER Bogdanka
Zdjęcia: EkoKLINKIER Bogdanka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *