Analiza Lion's Banku
Na rynku

Analiza Lion’s Banku


Dziś buduje się mniej

Tuż po wojnie priorytetem było odbudowanie infrastruktury i stworzenie jak największej liczby mieszkań, stawiano więc na ilość, a nie wielkość powstających nieruchomości. W efekcie w latach 1945–1970 powstało ponad 2,8 mln mieszkań, a w latach 1971–1978 prawie 1,9 mln mieszkań, co rocznie daje 108,8 tysięcy mieszkań w okresie powojennym i aż 234,8 tysięcy mieszkań w latach 70-tych. Dla porównania w 2014 roku oddano w Polsce do użytkowania 143,4 tysiąca mieszkań.

Najpopularniejsze są 50-cio metrowe

W latach 1945–70 trzonem budownictwa mieszkaniowego były lokale o powierzchni od 30 do 49 m kwadratowych. Wśród starszych mieszkań znacznie popularniejsze były mieszkania większe (o powierzchni 60–79). W ostatnich latach na prowadzenie ponownie wyszły lokale 50-metrowe.

Dużych buduje się mało, a najmniejszych już prawie wcale

Dane GUS pokazują również, że największe lokale są bardziej popularne w nowszych budynkach niż starszych, co nie powinno nadmiernie dziwić, biorąc pod uwagę, że duże mieszkania, które przetrwały wojnę, często dzielono na mniejsze lokale, aby sprostać niezaspokojonym potrzebom mieszkaniowym ludności.

Analiza Lion's Banku

Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku lokali najmniejszych. Zaledwie kilkuprocentowy udział mieszkania o powierzchni poniżej 30 m kwadratowych w liczbie mieszkań wzniesionych przed 1978 rokiem zmalał jeszcze w kolejnych latach i w okresie 2008–2011 wyniósł 1,6%. Mieszkania mniejsze niż 30-metrowe stanowią zaledwie jeden lokal na 60 budowanych przez deweloperów. Nie wynika to jednak z braku zainteresowania potencjalnych nabywców, lecz z wymogów prawnych, stawianych biurom projektowym, według których minimalna wielkość kawalerki nie może być niższa niż 25 m kwadratowych, a zaprojektowanie tylko takich lokali w budynku jest niemal niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *